Peugeot 504 za 2,5 mln dolarów

Mahmoud Ahmadinejad, prezydent Iranu słynący ze swoich antyzachodnich wystąpień, sprzedał w tym tygodniu swojego ponad trzydziestoletniego Peugeota za 2,5 mln dolarów. Jak mu się to udało?

Mimo, że sprzedaż Peugeota 504 przyniosła ogromny zysk, to sam prezydent Iranu nie należy do zamożnych ludzi. W złożonym podczas kampanii prezydenckiej oświadczeniu majątkowym Ahmadinejada znalazły się tylko dwie pozycje: apartament o powierzchni 155 m2 w Teheranie i sprzedany właśnie Peugeot. Dodajmy, że auto nie było nowe, wręcz można powiedzieć, że wyprodukowane w 1977 roku prezentowało już wartość zabytkową. Nie trzeba być jednak rzeczoznawcą samochodowym specjalizującym się w starych autach żeby wiedzieć, że model 504 nie osiągnął jeszcze aż takiej wartości. Owszem w wielu krajach arabskich i na większości czarnego lądu to przedmiot motoryzacyjnego kultu, ale to nadal nie tłumaczy dlaczego ktoś zapłacił za nie 2,5 mln $.

Odpowiedź jest banalna. Po prostu Ahmadinejad to prezydent o wielkim sercu. Zysk ze sprzedaży białego Peugeota ma być w całości przeznaczony na wsparcie budowy 60 tys. mieszkań dla niepełnosprawnych i kobiet utrzymujących swoje rodziny. Tożsamość nowego właściciela nie jest znana, ale podobno jest Irańczykiem.

Marcin Lewandowski

Darth Vader kontra Toyota | Wideo

Jak blondynka (nie) uciekła policji

Ekspresowe odśnieżanie | Wideo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.