Pierwszy Dzień Niepodległości Saaba

Dzisiaj na terenie fabryki w Trollhattan odbędą się uroczystości z okazji pierwszych urodzin Saaba jako niezależnego producenta. Dla uczczenia tej okazji zaprojektowano jubileuszową wersję 9-3 Cabriolet Independence Edition. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć historycznych Saabów

3 800 pracowników zatrudnionych w zakładach Saab Automobile przerwie pracę, aby wziąć udział w gigantycznym przyjęciu urodzinowym z okazji pierwszej rocznicy odrodzenia się Saaba jako niezależnego producenta samochodów. Goście spróbują 300 wyjątkowych urodzinowych tortów.

Uroczystości jubileuszowe odbędą się dokładnie rok po sprzedaży Saaba Automobile przez General Motors holenderskiemu Spyker Cars N.V. Wtedy, zaraz po podpisaniu umowy, Victor Muller, nowy prezes zarządu Saab Automobile, obiecał wiwatującej załodze, że ten dzień przejdzie do historii i będzie odpowiednio celebrowany.

Część fabryki zostanie tymczasowo przekształcona w strefę rozrywki, a na terenie Muzeum Samochodów Saaba funkcjonować będzie otwarty bar. Obchody uświetnią m.in.: koncerty na żywo, konkurs fotograficzny oraz prezentacja nowości produktowych Saaba, w tym unikalnego Saaba 9-3 Cabriolet Independence Edition, przygotowanego specjalnie na tę okazję.

Łącznie powstanie 366 egzemplarzy limitowanej serii modelu - po jednym na każdy dzień minionego roku i jeden "na przyszłość". 9-3 Cabriolet Independence Edition oparto na odmianie Griffin Aero, dodając jednak unikalne 18-calowe alufelgi i nowy lakier Amber Orange. Pomarańczowe akcenty zagościły również w kabinie. Do wyboru dwa silniki - 180-konny turbodiesel o pojemności 1,9 litra lub 220-konna, 2-litrowa turbobenzyna, obydwa połączone z 6-biegowymi skrzyniami ręcznymi lub automatycznymi.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Saab przebył długą drogę. Udało nam się zrestrukturyzować nasze działania zarówno tu w Szwecji, jak i na całym świecie. Wdrożyliśmy nowe metody pracy, weszliśmy na nowe rynki i zawarliśmy umowy z nowymi partnerami biznesowymi. Dzięki 4 nowym modelom: 9-5 Sedan, 9-4X, 9-5 SportKombi i nadchodzącej nowej generacji Saaba 9-3 rozpoczęliśmy największą ofensywę produktową w historii Saaba. - mówi dyrektorem zarządzającym Saaba Jan Ake Jonsson.

Ważniejsze osiągnięcia Saab Automobile w minionym roku to: - koncentracja i reorganizacja procesów projektowania, rozwoju i produkcji w szwedzkim Trollhattan; - utworzenie nowych partnerstw strategicznych: z e-AAM Driveline Systems, dostawcą silników BMW i rozpoczęcie programu badawczego nad samochodem elektrycznym 9-3 ePower we współpracy z grupą partnerów; - wprowadzenie na rynek całkowicie nowego Saaba 9-5 Sedan oraz Saaba 9-4X, pierwszego modelu marki w segmencie crossover; - wprowadzenie Saaba 9-3 ze 180-konnym turbodieslem o najniższej w swojej klasie emisji CO2 na poziomie zaledwie 119 g/km.

A jak zmieniał się Saab przez lata? Zajrzyjcie do galerii zdjęć .

Salon Genewa 2011 - premiery samochodów

Saab 9-5 2.8 V6 Turbo XWD - TEST WIDEO

Saab 9-5 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA