Grabarczyk: Budowa A1 ze Strykowa do Tuszyna ruszy w tym roku

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że w tym roku zacznie się budowa odcinka autostrady A1 z ze Strykowa do węzła Tuszyn. Odcinek autostrady A2 ze Strykowa do granic województwa mazowieckiego ma być gotowy w przyszłym roku

Minister powiedział w niedzielę na konferencji prasowej w Łodzi, że obecnie opracowywany jest projekt odcinka Stryków - Tuszyn. Projekt ma być gotowy w drugiej połowie roku. - Oczekujemy, że jeszcze przed końcem 2011 roku rozpoczną się prace budowlane na tym odcinku - powiedział Cezary Grabarczyk.

Zdaniem Grabarczyka autostrada A2 od Strykowa do granic województwa mazowieckiego powinna być gotowa w przyszłym roku. - Sprawdzamy w cyklach cotygodniowych postępy na tej budowie. W tej chwili harmonogram prac został zrealizowany w 10 proc. Do czerwca przyszłego roku autostrada A2 powinna uzyskać przejezdność - ocenia Grabarczyk.

Minister Grabarczyk przypomniał, że rząd zwiększył fundusze na budowę dróg w Polsce do 2013 roku z 78 mld zł do 82,8 mld zł. Ta różnica - 4,8 mld zł - to pieniądze, które kolej oszczędziła dzięki niższym od oczekiwań ofertom w rozstrzygniętych już przetargach na modernizację linii kolejowych.

- Naszym celem jest wykorzystanie w 100 proc. unijnych funduszy przeznaczonych na infrastrukturę - tak w czwartek minister Grabarczyk tłumaczył na konferencji prasowej kontrowersyjne posunięcie o przesunięciu pieniędzy. Jego zdaniem nie ma pewności, że gdyby te 4,8 mld zł przeznaczyć na inne projekty kolejowe, to udałoby się je zakończyć i rozliczyć do końca 2015 r. Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na drogę S17, drogę S3 oraz na obwodnicę Warszawy w ramach drogi S8.

ZOBACZ TAKŻE:

Więcej informacji gospodarczych znajdziecie na stronach portalu Wyborcza.biz

Młody Polak woli używane auto?

Najbardziej niezawodne SUV-y - ZOBACZ TUTAJ

Jeep Wrangler - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.