FIAT PALIO WEEKEND 1,2 16V HL

Zmodernizowane Palio Weekend wygląda lepiej niż jego poprzednik. Trudno się temu dziwić, bo poprawki wyszły spod ręki samego Giorgetto Giugiaro.

FIAT PALIO WEEKEND 1,2 16V HL

Zmodernizowane Palio Weekend wygląda lepiej niż jego poprzednik. Trudno się temu dziwić, bo poprawki wyszły spod ręki samego Giorgetto Giugiaro.

Palio ma nadal zaburzone proporcje. Jak na mój gust, jest za wąskie. Jednak dzięki nowym detalom (takim jak reflektory i tylne lampy) wygląda nieco poważniej. Zmodernizowano także wygląd wnętrza i muszę przyznać, że w środku jest teraz o wiele jaśniej i przestronniej.

Testowaliśmy wersję Palio ze środkowej półki cenowej - model z silnikiem 1,2 16V w bogatszej wersji wyposażenia HL. Taki motor najbardziej pasuje do uniwersalnego charakteru Palio Weekend. Dramatyczne własności jezdne i tak nie pozwalają wykorzystać możliwości jednostki napędowej o pojemności 1,6 l, więc jej wybór nie ma sensu. A tu zamontowano, niezły silnik, który zużywa mało paliwa. Niestety, układ kierowniczy nie jest najlepszy, a progresja działania pedału hamulca woła o pomstę do nieba. Jeśli jednak przypomnimy sobie, że nowy Fiat ma być tanim samochodem rodzinnym, często użytkowym - taka propozycja zaczyna nabierać sensu.

Powszechnie wiadomo, że niedrogie samochody tworzy się kosztem rezygnacji z wielu wygód, a w tym wypadku nawet z bezpieczeństwa aktywnego, bo zawieszenie nie zapewnia go zbyt wiele. Jeśli chodzi o bierne, jest lepiej. W standardowym wyposażeniu testowanej wersji HL znajdziemy dwie poduszki powietrzne, kolumnę kierownicy pochłaniającą energię, fotele zapobiegające wysuwaniu się z nich pasażerów w momencie uderzenia. Opcjonalnie można zamówić ABS z EBD. Wersję HL wyposażono bogato, nie tylko z myślą o bezpieczeństwie. Mamy w niej elektrycznie sterowane przednie szyby, lusterka i centralny zamek, fabryczne radio zintegrowane z deską rozdzielczą oraz relingi dachowe.

Fiat Palio Weekend nie jest bardzo tanim samochodem, ale z drugiej strony nie ma zbyt wielu konkurentów - trudno kupić kombi za porównywalną cenę.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.