FSO będzie produkować SsangYongi?

W Warszawie przyłapano testowy egzemplarz chińskiego auta marki Chery z naklejkami FSO, w grze nadal pozostają również inwestorzy z Indii. Czy FSO uda się przetrwać? Zapraszamy do udziału w sondażu

Od stycznia do listopada br. bramy fabryki opuściło 41,2 tys. aut, podczas gdy w zeszłym roku - 57,2 tys., a w 2008 r. - 149 tys.

Jak podał portal autochiny.pl, na ulicach Warszawy przyłapano zarejestrowany w Polsce egzemplarz auta marki Chery z naklejkami z logo FSO. Aktualnie ukraiński koncern Awto ZAZ, właściciel FSO, uruchamia pilotażową produkcję chińskich samochodów w fabryce w Zaporożu. Nie wiadomo jednak, czy współpraca obejmie także warszawski zakład. Według informacji podanych przez serwis, na Żeraniu prowadzone są obecnie rozmowy z sześcioma producentami wyposażenia do samochodów oraz z trzema producentami aut i trzema producentami sprzętu AGD.

"Dziennik Gazeta Prawna" zdradza natomiast, że Chery rezygnuje z podbijania rynku europejskiego z powodu problemów z homologowaniem pojazdów. Zainteresowane kupnem FSO pozostają firmy z Indii - Mahindra & Mahindra i Tata Motors. Na przeszkodzie w negocjacjach staje m.in. koszt użytkowania gruntów, który w tym roku wzrósł z 2 do 22 mln zł. Roczna produkcja na poziomie 150-200 tys. aut pozwoliłaby na uregulowanie opłat bez przeszkód, ale przy 50 tys. sztuk zakład nie poradzi sobie z podwyżką. Mahindra & Mahindra nie zamierza tej poprzeczki podnosić - jeśli rozmowy zakończą się sukcesem, FSO będzie produkować jeden z modeli marki SsangYong.

Przypomnijmy, że w lutym FSO ma zakończyć produkcję Chevroletów Aveo. Jeśli nie znajdzie się inwestor, który uratuje zakład, do marca pracę może stracić prawie cała załoga zakładu, czyli ponad 1800 osób. Pieniądze na odprawy mają pochodzić z ewentualnej sprzedaży gruntów. 110 ha, na których stoi zakład, wyceniono na około 3 mld zł (więcej tutaj ).

Marcin Sobolewski, źródła: autochiny.pl , "Dziennik Gazeta Prawna"

Która odmiana Poloneza podoba Ci się najbardziej?

Polski Fiat - historia prawdziwa

Polonez - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.