Paliwa drożeją

Nie dość, że przed świętami musimy zabezpieczyć pieniądze na takie wydatki, jak choćby prezenty, to w tym roku doszły do tego jeszcze rosnące ceny paliw. Benzyna 98 kosztuje już ponad 5 zł za litr

Od początku tygodnia na giełdzie w Nowym Jorku za baryłkę ropy naftowej trzeba było zapłacić ponad 90 dolarów - pierwszy raz od dwóch lat. Dodatkowo ostatnio cena dolara podskoczyła i oscyluje obecnie w granicach 3 zł. To razem spowodowało, że ceny paliw w Polsce poszły ostro w górę.

Jeszcze w tym roku za litr benzyny 95 Polacy będą musieli zapłacić średnio od 4,79 do 4,93 zł, a za litr oleju napędowego od 4,6 do 4,7 zł - przewiduje e-petrol.pl. Średnia cena detaliczna benzyny 98 oktanów wyniesie od 4,98 do 5,2 zł za litr. Głębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć także kierowcy kupujący autogaz - średnio 2,5 - 2,8 zł za litr. I ta sytuacja szybko się nie zmieni.

Na nieszczęście dla polskich kierowców wzrost cen ropy naftowej na świecie nałożył się na umocnienie kursu dolara do złotego - tłumaczy Urszula Cieślak z firmy doradczej BM Reflex

W najbliższych miesiącach ceny paliw na świecie mogą być wyższe, niż wcześniej przewidywano - ogłosiła wczoraj Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA). Zdaniem agencji przyczyniło się do tego "zaskakująco" wysokie pod koniec roku tempo wzrostu gospodarczego w najbardziej rozwiniętych państwach świata OECD. Ponadto z powodu wyjątkowo niskich temperatur na półkuli północnej oraz racjonowania energii elektrycznej w Chinach, na świecie gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na olej napędowy. A w USA szybko rośnie konsumpcja benzyny, bo tamtejsi kierowcy częściej korzystają z aut niż w zeszłym roku.

Czy ceny paliw zaczną spadać w najbliższej przyszłości? Raczej nie. Oprócz podwyżek spowodowanych większym zapotrzebowaniem na rynkach światowych pamiętajmy, że od stycznia paliwa w Polsce będą opodatkowane 23% VAT-em, co spowoduje kolejną podwyżkę o kolka groszy.

Kublik: Ceny paliw wzrosły. Możemy przeżyć szok.

ZOBACZ TAKŻE:

Gwiazdka 2010 | Prezenty dla motomaniaków

Niebezpieczna zimowa garderoba

Samochody: Toyota Auris - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.