Etios, tania Toyota

Na rynku indyjskim zadebiutowała właśnie najtańsza dostępna tam Toyota. Podstawowa wersja modelu Etios kosztuje ok. 33,6 tys. zł

Model Etios został zaprojektowany specjalnie z myślą o rynkach rozwijających się. Obecnie najważniejszym tego typu rynkiem dla Toyoty są Indie z ponad miliardem mieszkańców. Dlaczego nie Chiny? Odpowiedź jest prosta. W zeszłym roku Toyota sprzedała w Chinach ponad 655 tys. aut i jest z tego rezultatu zadowolona, podczas gdy w Indiach sprzedaż osiągnęła poziom zaledwie 60 tysięcy. Tę sytuację ma zmienić właśnie model Etios, który ma pomóc Toyocie zwiększyć sprzedaż w tym kraju ponad dwukrotnie. Wraz z prezentacją nowego samochodu postanowiono rozbudować sieć sprzedaży do 150 punktów dilerskich.

Jeśli ktoś orientuje się w rynkach azjatyckich zapewne zauważy, że Toyota oferuje tam model Vios (w obecnej wersji od 2007 roku) o niemal identycznych wymiarach (dł. 4,3 m), co nowy Etios (4,26 m dł.). Vios to sedan zbudowany na podzespołach Yarisa i w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej jest najtańszym osobowym modelem Toyoty. Niestety, nie oznacza to, że Vios jest atrakcyjny cenowo wg naszych standardów. W Tajlandii ceny zaczynają się od ok. 52 tys. zł (1.5 J), a przykładowo w Indonezji, głównie przez obciążenia fiskalne, od 67 tys. zł (1.5 E).

Toyota Etios przy zbliżonych wymiarach zewnętrznych ma być znacznie tańsza. Ceny w Indiach mają zaczynać się od ok. 33,6 tys. zł i dochodzić do 46,8 tys. zł za najbogatsze specyfikacje. Do wyboru będą cztery poziomy wyposażenia: J, G, V i VX.

Pod maskę trafi benzynowy silnik 1,5 l. 16V, ale bez nowszej technologii w postaci VVTi. Ma on osiągać około 80 KM i przekazywać napęd za pomocą ręcznej skrzyni o 5 przełożeniach. Do zalet auta należy zaliczyć przepastny bagażnik o pojemności 595 litrów.

Produkcja Etiosa będzie odbywać się w Indiach w fabryce Bidadi niedaleko Bangalore. Ale Indie to nie jedyny rynek, na który trafi Etios. Toyota zamierza sprzedawać go w Chinach i Ameryce Południowej.

W kwietniu przyszłego roku do sedana dołączy wersja hatchback o nazwie Etios Liva.

Toyota Etios

ZOBACZ TAKŻE:

Nadchodzi nowy Yaris

Brio - skośnooki maluch Hondy

Samochody: Toyota Aygo - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.