Przepisy dotyczące obowiązku stosowania opon zimowych różnią się w zależności od kraju. Różnice dotyczą obowiązku, jak i okresu w którym należy stosować ogumienie zimowe. Niektóre kraje nie mają żadnych regulacji w tym zakresie. Należą do nich m.in.: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Luksemburg, Rosja, Rumunia, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.
W pozostałych krajach europejskich sytuacja wygląda następująco:
Zimą można używać opon letnich pod warunkiem, że głębokość bieżnika opon założonych na oś napędową wynosi co najmniej 4 mm.
Opony zimowe mogą być obowiązkowe w niektórych regionach górskich podobnie, jak na niektórych drogach może być obowiązek jazdy z łańcuchami na kołach.
Zimą można używać opon letnich pod warunkiem, że głębokość bieżnika opon założonych na oś napędową wynosi co najmniej 4 mm.
Zimą trzeba stosować opony zimowe, albo opony letnie z zamontowanymi łańcuchami. Oba typy opon muszą mieć bieżnik o głębokości co najmniej 4 mm.
Jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa w Estonii w okresie 1 grudnia - 1 kwietnia.
Na Litwie stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 10 listopada - 1 kwietnia.
Na Litwie stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 1 grudnia - 28 lutego. Minimalna głębokość bieżnika to 3 mm.
W Niemczech w okresie zimy, na drogach pokrytych śniegiem wprowadzono obowiązek jazdy na oponach zimowych, lub całorocznych oznaczonych indeksem M+S.
O dziwo w Norwegii nie ma obowiązku używania opon zimowych, a jedynie o odpowiedniej przyczepności. W razie kontroli to policjant decyduje, czy ogumienie jest odpowiednie do warunków jazdy. Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 3 mm.
Zimą można używać opon letnich pod warunkiem, że głębokość bieżnika opon założonych na oś napędową wynosi co najmniej 4 mm.
Na Słowacji stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 15 listopada - 15 marca, ale dopuszczalne jest założenie ich tylko na jedną oś. Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 4 mm.
W Słowenii stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 15 października - 15 marca. Dopuszczalne jest założenie ich tylko na jedną oś.
W Szwajcarii nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, ale jeśli spowodujemy kolizję, a nasz samochód wyposażony jest w opony letnie, lub zimowe o głębokości bieżnika poniżej 4 mm, to ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, a policja obarczyć nas odpowiedzialnością za jej spowodowanie.
W Szwecji stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 1 grudnia - 31 marca jeśli tylko wystąpią warunki zimowe. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm.
Na Węgrzech nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, ale trzeba wozić ze sobą łańcuchy na koła. Bez nich tyryści mogą być nie wpuszczeni na Węgry.
dane dostarcza: