Już jutro 48. Rajd Barbórka

W sobotę startuje 48. Rajd Barbórka. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie motoryzacyjne w naszym kraju jest jednocześnie zakończeniem sezonu rajdowego

Co w tym roku przygotowali dla widzów organizatorzy rajdu?

Zbliżający się Rajd Barbórka, czyli Ogólnopolskie Kryterium Asów, dla wielu fanów sportów motorowych jest najważniejszym wydarzeniem w całym sezonie. Choć jego wyniki nie wliczają się do klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, to startu w tym wydarzeniu nie odmawia sobie żaden z liczących się kierowców w kraju. W ciągu blisko półwiecznej historii, rajd stał się legendarny wśród kibiców i zawodników. Jego najbardziej widowiskową próbę, organizowaną po zmroku w samym sercu Warszawy, na ul. Karowej kojarzą nawet ci, którzy na co dzień nie interesują się sportami samochodowymi.

Swój udział w imprezie potwierdziło już przeszło 100 kierowców. Znajdziemy wśród nich czterokrotnego Mistrza Świata Tommi Mäkinena, trzykrotnego Mistrza Polski Brayana Bouffiera (Peugeot 307 WRC), czy dwukrotnego wicemistrza Europy Michała Sołowowa (Ford Fiesta S2000). Na Rajdzie nie zabraknie też aktualnego Mistrza Polski - Kajetana Kajetanowicza - oraz czterokrotnego zwycięzcy Rajdu Barbórka - Tomasza Kuchara. Na Barbórce zobaczymy także najszybszych w tym sezonie kierowców samochodów przednionapędowych - Mistrza Polski Michała Bębenka i Wicemistrza Janka Chmielewskiego z NEO Rally Team.

- Barbórka jest dla nas prawdziwym świętem - mówi Janek Chmielewski. - Pojawiają się na niej przedstawiciele wszystkich dyscyplin sportu samochodowego. Przy ponad 100 startujących załogach wszyscy mają jeden cel - zakwalifikować się do finału na Karowej. Kilkudziesięcio tysięczne tłumy kibiców w sercu Warszawy sprawiają, że ten odcinek, mimo iż krótki jest absolutnie magicznym miejscem - dodaje kierowca NEO Rally Team.

W odróżnieniu od poprzednich edycji organizatorzy zapowiadają jedną kluczową zmianę. OS Cytadela zostanie zastąpiona Odcinkiem Specjalnym Żerań - FSO. Pozostałe próby, na OS Żerań, Bemowo i Karowa pozostają w harmonogramie. W sumie zapowiedzianych jest 7 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 20 km.

Na które odcinki warto się wybrać?

Janek Chmielewski: - Ponieważ nigdy nie jechałem próby Żerań FSO wszystkim planującym oglądanie porannych odcinków polecić mogę OS2 Żerań (start od 8:33) z nową konfiguracją - np. dojście od ulicy Myśliborskiej. Następnie proponuję Bemowo Duet (od 11:45) - emocjonujący wyścig równoległy z "mijanką" połączoną z długimi skokami przez mostek. No i już na koniec nie można opuścić popisów na legendarnej Pani Karowej (17:25), której na pewno zachwalać nie trzeba.

Rajd Barbórka jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskiego sportu motorowego. Mnóstwo emocji, niesamowita atmosfera i wspaniałe sportowe wyczyny sprawiają,  że warto pojawić się 4 grudnia w stolicy.

Więcej szczegółów dotyczących zawodów można znaleźć na stronie www.barborka.pl .

ZOBACZ TAKŻE:

Wspomnienia z grupy B - ZOBACZ TUTAJ

Kibicuj bezpiecznie - ZOBACZ TUTAJ

Rusza polska edycja Pucharu ClioCup - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Subaru Impreza - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.