Kierowcy nie widzą!

Z badań wynika, że w grupie kierowców po 40. roku życia około 10 proc. to osoby, które nie wiedzą o swojej wadzie wzroku. Dla osób po 60. roku odsetek ten wynosi już około 20 proc.
Dobra widoczność i postrzeganie kolorów to warunek bezpiecznej jazdy - informuje dr Filipecka z Kliniki OKULUS, specjalizującej się w diagnostyce i chirurgii okulistycznej.

Pacjenci często nie mają świadomości, że zaczęli widzieć gorzej, ponieważ proces ten postępuje powoli, zwykle obuocznie, a organizm adaptuje się do gorszego widzenia. Zazwyczaj zmiany zachodzące w oku pojawiają się z wiekiem i mogą być dostrzegalne dopiero na badaniach u okulisty. Problem w tym, że prawo jazdy wydawane jest bezterminowo, a starsi kierowcy nie dostrzegają potrzeby ponownego badania okulistycznego. Najczęściej u osób po 40. roku życia pojawia się wada wzroku spowodowana zmianami w soczewce oka. Zmiany te sprawiają także, że bardziej przeszkadzają nam oślepiające światła innych pojazdów oraz zmniejsza się percepcja.

Co zatem należy zrobić, aby oczy mogły odpocząć?

- Rób postoje co 2 godziny, na 15 minut - wysiądź z auta, przespaceruj się.

- Podczas przerwy popatrz przez chwilę na różne odległości.

- W trakcie postoju staraj się często mrugać, by nawilżyć oczy.

- Podczas długiego korzystania z ogrzewania lub klimatyzacji w samochodzie, zaopatrz się w krople do oczu, które zniwelują stan pieczenia wywołany nawiewem.

- Jeśli nosisz soczewki, pamiętaj o zakrapianiu kropli nawilżających.

- Podróżując nocą staraj się nie skupiać wzroku na światłach aut jadących z naprzeciwka.

- Wypocznij przed podróżą - mała drzemka pozwoli na odpoczynek oczu.

- Prowadząc, staraj się wypatrywać jak najwięcej elementów np. patrzeć na linie pobocza, oddzielającą pasy, pamiętając o uważnym obserwowaniu sytuacji na drodze i na poboczu.

- Nie mruż oczu - pozornie wyostrza to wzrok, ale zawęża pole widzenia na drodze.

ZOBACZ TAKŻE:

Saab 9-5 już od 139 900 zł

Saab 9-4X na drodze | Wideo

Saab - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.