Hyundai wyprzedza Toyotę

Stało się. Po raz pierwszy Hyundai i Kia sprzedały na Starym Kontynencie najwięcej aut spośród azjatyckich producentów

Koreańczycy produkują w Europie m.in. Hyundaia i30 (Czechy) i Kię Sportage (Słowacja).

Do tej pory prym wśród azjatyckich marek na Starym Kontynencie wiodła Toyota (razem z Lexusem). W ciągu pierwszych 10 miesięcy br. Japończycy sprzedali tu łącznie 511 754 auta, aż o 17 proc. mniej niż przed rokiem. Hyundai wraz z Kią osiągnęli w tym samym czasie wynik 521 369 sztuk, czyli o 4 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2009 r. Oznacza to, że Toyota ma 4,4-proc. udział w europejskim rynku, podczas gdy Hyundai i Kia - 4,5 proc.

W doskonały nastrój Koreańczyków wprawiają także tegoroczne wyniki sprzedaży na rynku amerykańskim. Hyundai osiągnął tam 21-proc. wzrost względem zeszłego roku. Nowa Sonata znalazła o 64 proc. więcej klientów niż poprzedniczka przed rokiem, a w rynkowej kolejce czekają już nowe modele - kompaktowa Elantra, limuzyna Azera i niewielkie coupe o nazwie Veloster. A co z Toyotą? Sprzedaż firmy spadła w USA w tym roku o 6,3 proc.

Wygląda na to, że Hyundai pragnie iść w ślady Toyoty, która przez lata zyskiwała renomę producenta aut o dobrym stosunku jakości do ceny. Jak myślicie, czy to chwilowy triumf koreańskiego koncernu, czy może Europejczycy i Amerykanie coraz częściej będą zaglądać do salonów Hyundaia i Kii? Warto przypomnieć, że w następnym roku na nasze drogi wyjadą nowe "średniaki" obydwu marek - Hyundai i40 ( Sonata ) oraz Kia Magentis ( Optima ).

Nowa Sonata w Europie w 2011 r. - POZNAJ HISTORIĘ MODELU

Sonata rzuca wyzwanie hybrydom - ZOBACZ TUTAJ

Hyundai Sonata - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.