Największa opona na świecie

Bridgestone skonstruował największą oponę na świecie. Będzie ona wykorzystywana w największych dumperach pracujących w kopalniach odkrywkowych. Nośność jednej opony to 100 ton

Dumper to nic innego, jak wywrotka służąca do przewozu urobku wydobywanego w kopalniach odkrywkowych. Największe maszyny tego typu są w stanie przewieźć kilkaset ton ładunku na raz. Aby sprostać takim wymaganiom producenci opon muszą się nie lada wysilić.

Inżynierowie firmy Bridgestone podjęli się takiego zadania. Wynikiem ich prac jest największa opona na świecie: Bridgestone 59/80R63 VELS. Z oznaczenia można odczytać, że szerokość wynosi 1,5 metra, a średnica felgi 1,6 metra. Przy profilu wynoszącym 80% szerokości łatwo obliczyć, że opona mierzy 4 metry średnicy.

Ale imponujące wymiary to nie wszystko. Oponę charakteryzuje także niski profil, niższe ciśnienie, nowa budowa opasania i stopki, co redukuje możliwość przecięcia i przebicia opony oraz wyższa odporność na zużycie. Wyjątkowo mocny karkas pozwala uzyskać nośność na poziomie 101 ton na każdą oponę.

ZOBACZ TAKŻE:

Kubica o granicach przyczepności - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Fiat 125p - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.