Chińczycy kupili akcje Mercedesa

Inwestor z Chin stał się znaczącym akcjonariuszem niemieckiego koncernu Daimler, producenta samochodów marki Mercedes

Przed paroma dniami pisaliśmy o ataku chińskich producentów na rynku europejskim (czytaj tutaj ). Tymczasem atak odbywa się dwutorowo. Chińskie firmy nie tylko zaczynają podnosić jakość swoich produktów i wchodzić na Stary Kontynent, ale także lokują znaczne kwoty w uznanych światowych markach.

Informację o nabyciu akcji Daimlera przez inwestora instytucjonalnego z Chin ujawnił wiceprezes niemieckiego producenta Bodo Uebber.

- Pierwszy raz inwestor instytucjonalny z Chin kupił akcje Daimlera - powiedział Uebber dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Rzecznik niemieckiego koncernu nie chciał ujawnić, jak się nazywa ten inwestor i ile akcji kupił. Musi być to pakiet poniżej 3 proc. akcji, bo po przekroczeniu tego progu inwestorzy zgodnie z niemieckimi przepisami muszą ogłosić publicznie taką informację.

Obecnie największymi akcjonariuszami Daimlera są inwestorzy znad Zatoki Perskiej: fundusz Aabar Investments z Abu Zabi (ma 9,1 proc. akcji koncernu) oraz rząd Kuwejtu (6,9 proc.). Ponadto pakiet 3,1 proc. akcji Daimlera należy do francusko-japońskiego sojuszu Renault-Nissan.

Cały artykuł znajdziecie na stronach portalu Gazeta.pl - tutaj

ZOBACZ TAKŻE:

Chiny wypowiadają wojnę

Luksusowy potwór Mercedesa

Mercedes S-Klasa - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.