Waszyngton nie sprzeda GM za grosze

Na sprzedaży akcji GM w ofercie publicznej rząd USA chce zarobić 8 do 10 mld dol. - nawet dwa razy mniej, niż dotąd oczekiwali analitycy. Ale w ten sposób Waszyngton ma zapewnić sobie większe zyski w przyszłości

Wszystko o samochodach: dane techniczne, ceny, opinie

Informację tę podała agencja Bloomberg, powołując się na dwa źródła. Według tych rozmówców agencji, Waszyngton jest bardziej zainteresowany uzyskaniem jak najwyższej ceny za akcje z oferty publicznej niż ich wyprzedażą. Sprzedając w ofercie publicznej duży pakiet akcji GM, Waszyngton obniżyłby ich cenę, pozbawiając się szansy na sprzedaż w przyszłości kolejnych partii akcji, za wyższą cenę.

W Waszyngtonie łamano też sobie głowę nad ofertą chińskiego państwowego koncernu samochodowego SAIC, który według nieoficjalnych doniesień w czasie oferty publicznej chciał kupić kilka procent akcji GM. To było spore wyzwanie, gdyż SAIC jest partnerem GM, ale jednocześnie może stać się rywalem amerykańskiego giganta. Według Bloomberga obecnie w Waszyngtonie zgadzają się, by SAIC kupił nie więcej niż symboliczny 1 proc. akcji GM. Ale jednocześnie władze USA ciągle zastanawiają się nad wyborem strategii przy sprzedaży akcji zagranicznym państwowym funduszom - informował Reuters.

Władze USA mają 61 proc. akcji GM, które dostały w zeszłym roku w zamian za niemal 50 mld dol. pomocy publicznej na ratowanie koncernu przed bankructwem.

W sierpniu na rynku finansowym USA pojawiły się doniesienia, że rząd USA chce na sprzedaży akcji GM zarobić co najmniej 16 mld dol. Według nieoficjalnych doniesień za sprzedażą przez Waszyngton jak największej puli akcji GM opowiadał się ówczesny prezes koncernu Ed Whitacre.

Więcej na wyborcza.biz - tutaj

ZOBACZ TAKŻE:

Wspomnienia z grupy B - ZOBACZ TUTAJ

Kibicuj bezpiecznie - ZOBACZ TUTAJ

Rusza polska edycja Pucharu ClioCup - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Subaru Impreza - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.