Według badań kobiety są bardziej skłonne do podejmowania ryzykownych decyzji w obecności pasażera przeciwnej płci niż mężczyźni.
Może to wynikać z faktu, że mężczyźni uważają się za lepszych kierowców i z założenia nie doceniają kobiet w tej roli - mówi Zbigniew Weseli ze Szkoły Jazdy Renault. Podczas jazdy nie wolno zachowywać się w sposób, który miałby choć na chwilę odwrócić uwagę kierowcy - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - Nie wolno więc podczas jazdy pokazywać kierowcy np. zdjęć czy budynków znajdujących się poza zasięgiem jego wzroku. Nie można też wydawać nagłych okrzyków, bo przestraszony kierowca może wykonać niebezpieczny manewr - dodają trenerzy.
Pasażer nie powinien też pomagać kierowcy w sposób wywołujący zagrożenie, czyli np. przytrzymywać kierownicy lub włączać wycieraczek. Niebezpieczne zachowania są szczególnie groźne w przypadku młodych osób, które zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. Przepełnione auto chętnymi wrażeń młodocianymi, alkohol, imprezowa atmosfera są często przyczyną śmiertelnych wypadków. Więcej o powodach i skutkach takiego zachowania przeczytasz TUTAJ
Szczególnym rodzajem pasażerów są dzieci. Jeśli kierowca jedzie tylko z dzieckiem, powinien się solidnie do podróży przygotować. Pomocne będą zabawki w zasięgu ręki dziecka czy, butelka z napojem. Należy spokojnie reagować na sytuacje awaryjne i jeśli zajdzie konieczność zatrzymać się w bezpiecznym miejscu.
Na szczęście w większości przypadków kierowca może tylko cieszyć się z obecności pasażera, szczególnie podczas podróży na długich dystansach. Odpowiedzialny pasażer może zająć się czytaniem mapy, pomóc obsłużyć nawigacje lub radio, wykonać konieczne telefony, a przede wszystkim zadbać, by kierowca nie zasnął za kierownicą. Pasażer nie powinien wsiadać do samochodu, którego kierowca jest pod wpływem alkoholu.
Źródło: Szkoła Jazdy Renault, AAA Foundation for Traffic Safety, Monash University Accident Research Centre
ZOBACZ TAKŻE:
Jestem z Warszawy. Mam pierwszeństwo - ZOBACZ TUTAJ