Kolejne Włoszki w policji

Po Alfie 159 czas na Lancię Deltę. Polska policja zakupiła właśnie 12 nowych radiowozów z wideorejestratorami, a wśród nich 6 włoskich kompaktów premium

Wszystko o Lancii Delcie: parametry, osiągi, oceny

Niebawem Lancie wyjadą na drogi Warmii i Mazur wyjedzie. Każda z nich ma pod maską podwójnie doładowanego, 190-konnego diesla o pojemności 1,9 litra. Przyspieszenie od zera do setki zajmuje 7,9 s, a prędkość maksymalna wynosi 222 km/h.

Wiosną policja zakupiła 120 Alf Romeo 159 (więcej tutaj ), a latem - 110 sztuk Renault Megane (więcej tutaj ).

Naczelną misją Delty będzie walka z piratami drogowymi. Sześć samochodów trafi do policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz do komend miejskich w Olsztynie i Elblągu oraz do powiatowych w Ostródzie, Mrągowie i Giżycku. Wartość jednego samochodu to około 127 tys. złotych.

Każdy radiowóz ma na pokładzie wideorejestrator oraz zestaw komputerowy z drukarką i oprogramowaniem. Wyposażeniem obejmuje także tablice świetlne służące do wysyłania poleceń typu "JEDŹ ZA MNĄ", "STOP POLICJA", które umieszczone są za tylną szybą pojazdów. Lancie będą mogły rejestrować prędkość aut jadących przed, jak i za oznakowanym radiowozem oraz nagrywać inne wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego.

fot. policja

Poza tym do policji trafi sześć Fiatów Ducato 250, pełniących rolę Ambulansów Pogotowia Ruchu Drogowego. Pojazdy mają pomóc w wykonywaniu czynności związanych z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia drogowego. Już za kilka dni trafią one do jednostek w Elblągu, Olsztynie, Iławie, Nidzicy, Ostródzie i Szczytnie. Wartość jednego ambulansu to ponad 203 tys. złotych.

Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego wyposażono w cyfrową kamerę, wózek do mierzenia odległości, zestaw znaków drogowych, walizkę medyczną, teleskopowy maszt oświetleniowy, parawan do wykonywania oględzin, przyrząd do badania skuteczności hamowania, podnośnik samochodowy, nożyce hydrauliczne, drukarkę, skaner, agregat prądotwórczy, tablicę ostrzegawczą oraz niezależny system ogrzewania.

Radiowozy warte ponad 1,7 mln złotych zostały zakupione w 80% ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 i w 20% ze środków własnych policji. Warto dodać, że w ciągu ostatnich dwóch lat w 50% odświeżony został tabor samochodowy warmińsko-mazurskiej policji. W 2008 i 2009 roku na drogi regionu wyjechało ponad 330 nowych radiowozów.

Marcin Sobolewski, źródło: KGP

Alfy w policji - 120 nowych radiowozów - WIĘCEJ

Radiowozy świata - ZOBACZ GALERIĘ

Samochody: Alfa Romeo 159 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA