Fiata 500 przenoszą z Tychów do Meksyku

Przebojowy Fiat 500 z Tychów wkrótce trafi do USA, ale będzie produkowany w pełni w Meksyku i tyska fabryka nic na tym nie zyska. A rząd ogłosił o nagłych problemach ze zbytem na nowe silniki Fiata z Bielska-Białej

Wszystko o Fiacie 500 - dane techniczne, opinie, ceny

Fiat szykuje się do sprzedaży swoich aut w USA. Pomoże mu w tym Chrysler, który w zeszłym roku zawiązał sojusz strategiczny z włoskim koncernem. W tym tygodniu na spotkaniu ze swoimi dilerami Chrysler zapowiedział, że utworzy 165 punktów sprzedaży Fiata na amerykańskim rynku.

Drogę do serc kierowców w USA ma utorować Włochom Fiat 500 , małolitrażowy samochód, który od trzech lat jest produkowany tylko w polskiej fabryce koncernu w Tychach. Dzięki wysokiej jakości produkcji w Polsce auto zrobiło wielką furę w Europie.

Na amerykański rynek hit Fiata nie trafi jednak z Polski, ale z zakładów Toluca w Meksyku. Auta te będą napędzane silnikami o pojemności 1,4 litra produkowanymi w USA. Amerykańska wersja 500-ki zostanie pokazana w listopadzie na targach motoryzacyjnych w Los Angeles i prawdopodobnie wtedy Fiat ujawni cenę tego auta dla Amerykanów.

[...] Zakład w Tychach z własnej kasy sfinansował inwestycję w Fiata 500. Czy polska fabryka zarobi teraz, współpracując przy produkcji tego auta w Meksyku? Raczej nic z tego.

- Docelowo dostawy części i materiałów do produkcji Fiatów 500 w Meksyku będą pochodziły od lokalnych producentów - stwierdził Cieślar. Nie wykluczał tylko niewielkich dostaw do aut montowanych do ćwiczeń robotników przed uruchomieniem seryjnej produkcji.

Czy produkcja wszystkich części do Fiata 500 z Meksyku nie zagrozi polskim kooperantom zakładu w Tychach?

- Nie powinno to mieć wpływu - uważa Rafał Orłowski z firmy doradczej AutomotiveSuppliers.pl.

Takiej pewności nie ma jednak Wojciech Drzewiecki z firmy doradczej Samar.

- Jest ryzyko, że takie przeniesienie produkcji wszystkich części może doprowadzić do zastąpienia któregoś z polskich kooperantów przez tańszego dostawcę z Ameryki Południowej - powiedział "Gazecie" Drzewiecki.

Cały artykuł Andrzeja Kublika możecie przeczytać tutaj .

ZOBACZ TAKŻE:

Fiat 500 TwinAir | Pierwsza jazda - ZOBACZ TUTAJ

Włoska miętówka - ZOBACZ TUTAJ

Parking.moto.pl - samochody czekają na Ciebie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.