500 km - obiad gratis

Z wakacji do domu masz 500 km? Jeśli pojedziesz zgodnie z zasadami eco-drivingu możesz zaoszczędzić nawet 5 litrów. Szybki rachunek i ponad 20 zł zostaje w kieszeni. Obiad masz gratis

Parking.moto.pl - oceniaj, oglądaj, porównuj samochody

Sponsorem jest eco-driving - czyli prowadzenie samochodu w sposób płynny i przewidywalny. Plotki głoszą o duszeniu silnika na niskich biegach. Jak to w życiu z niczym nie można przesadzać. Jeśli w rowerze jadąc pod górkę wrzucisz wyższą przerzutkę, musisz przyłożyć więcej siły w pedałowanie. Podobnie jest z silnikiem.

Jak radzą specjaliści Szkoły Jazdy Renault, najlepiej zmieniać biegi, nie jak głoszą obiegowe opinie - przy najniższych możliwych obrotach, a przy około ok. 2000 obr./min. I to w przypadku silników wysokoprężnych. Dla silników benzynowych to nawet 2400 obr./min.

- Najlepiej, gdy będziemy się starać utrzymywać stałą prędkość. Przy 50 km/h można już ze spokojem wrzucić "piątkę". Dobrze jest dynamicznie przyspieszać do prędkości 60 km/h. Powyżej dynamiczne przyspieszanie jest niewskazane tłumaczy - wyjaśnia Zbigniew Weseli, trener Szkoły Jazdy Renault.

Powinniśmy oduczyć się także częstego używania hamulca. Wielu kierowców zwyczajowo dotyka pedału nawet w chwili, gdy nie trzeba hamować. Ot tak, z przyzwyczajenia. Na trasie, lepiej hamować silnikiem. Jak to robić umiejętnie? Jak radzą specjaliści optymalna redukcja biegów powinna następować przy spadku o ok. 1000 obr./min.

Ważne dla ekonomii jest również świadome korzystanie z silnika - nie rozgrzewanie go przed jazdą i ruszanie od razu po jego uruchomieniu. Oszczędzamy paliwo i pieniądze dbając również o odpowiednie ciśnienie w oponach czy niepotrzebny balast w aucie.

Przed powrotami z wakacji warto także pamiętać, że jazda oszczędna nie równa się wolna. To raczej kompromis, przy jednoczesnym redukowaniu wszelkich czynników zewnętrznych, powodujących nadmierne spalanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Megane wstępuje do Policji - ZOBACZ TUTAJ

Parking.moto.pl - samochody czekają na Ciebie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.