Lane Assist - zawsze skuteczny?

Lane assist zapobiega niezamierzonemu opuszczeniu pasa ruchu - głosi reklama Volkswagena pod hasłem "Innowacje z życia wzięte". Zastanawiające jak system rozprawi się z polskimi, nierzadko koślawymi pasami

Wszystko o autach - PARKING.MOTO.PL

Pomysł wydaje się całkiem rozsądny. Podczas jazdy elektronika skanuje drogę przed pojazdem wykrywając położenie linii dzielących pasy ruchu. System informuje kierowcę albo o zbliżaniu się do linii, albo o zmianie pasa bez użycia kierunkowskazu. Jeśli to konieczne kierownica sama delikatnie skręci, a raczej da sygnał do skrętu - tak, by utrzymać auto w pasie. Wygoda wydaje się kusząca....

Jednak jak Lane assist zinterpretuje polskie standardy malowania pasów (zdjęcie powyżej, nadesłane przez naszego czytelnika)? Jak wiadomo na niektórych drogach odbiegają one nieco od tych, znanych choćby z niemieckich dróg. Przyszli użytkownicy Volkswagenów, a w szczególności fani sagi "Star Trek", zapewne z już odkładają na system swoje zaskórniaki.

W Polsce ten entuzjazm może się jednak okazać zgubny. Nie chcemy nawet myśleć o tym, jak Lane assist zinterpretowałby układ oznaczeń na niejednej rodzimej drodze.

Na szczęście, producent przyznaje, że system najlepiej sprawdza się na autostradzie. Ponadto swoją czujność włącza dopiero przy prędkości większej niż 65km/h i do tego jedynie w sytuacji gdy nie używamy kierunkowskazów. To kolejna zaleta na naszych drogach. Jak powszechnie wiadomo migacze nie są mocną stroną polskich kierowców.

Asystent toru jazdy to tylko jedna z innowacji Volkswagena, reklamowana ostatnio w mediach. Podążając za hasłem kampanii na specjalnie dedykowanej stronie internetowej ( zobacz tutaj ) znaleźliśmy objaśnienia innych systemów. W prosty i czytelny sposób można się dowiedzieć jak działają. Bez zbędnego marketingowego bełkotu, za to z krótkimi i rzeczowymi filmami demonstracyjnymi.

Smart zmienia się, ale nieznacznie - ZOBACZ TUTAJ

Wjedź na PARKING moto.pl! - opinie, ogłoszenia, dane techniczne, ceny

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.