Na bramce sprawdzą Twoją prędkość

Więcej nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami i sprawdzanie średniej prędkości na bramkach - oto pomysły na walkę z kierowcami przekraczającymi na A1 dopuszczalne 130 km/h

Tylko w czerwcu i lipcu na A1 doszło do trzech śmiertelnych wypadków. Wcześniej przez dwa lata zginęła jedna osoba. Ostatni tragiczny wypadek miał miejsce w poniedziałek - śmierć poniosła pasażerka w ciąży, bo kierujący fiatem dublo najechał na plamę oleju napędowego, wpadł w poślizg, a następnie uderzył w ciężarówkę stojącą na pasie awaryjnym (ciężarówka chwilę wcześniej uderzyła w barierką i uszkodziła zbiornik z paliwem).

Na autostradzie jest także coraz więcej wypadków i kolizji. Dlaczego się tak dzieje, skoro autostrada A1 spełnia najwyższe standardy dla tego typu dróg?

Kierowcy jeżdżą za szybko. Dla wielu z nich przejazd autostradą jest okazją do sprawdzenia możliwości pojazdu - mówi Ewa Łydkowska z konsorcjum Gdańsk Transport Company, operatora autostrady.

Z badań, które przeprowadzono w 2009 r. wynika, że na A1 prędkość o 10-50 km/h przekracza średnio co trzeci kierujący. Oznacza to, że rozpędzają się do ponad 180 km/h. Zdarzały się także policyjne pościgi za samochodami jadącymi ponad 200 km/h. Sami kierowcy przyznają, że do tak szybkiej jazdy zachęca idealnie gładka nawierzchnia, prosta trasa i brak skrzyżowań.

[...] Dlatego na autostradzie ma być coraz więcej policyjnych radiowozów, przede wszystkim tych nie oznakowanych. Policja nie ujawnia szczegółowych grafików patroli, ale wiadomo, że codziennie, przez większość dnia, po A1 jeździ kilka radiowozów, w tym dwa są nie oznakowane. - Bardziej wzmożonych patroli należy spodziewa się szczególnie w letnie weekendy - usłyszeliśmy w KWP.

Z miesiąca na miesiąc rośnie także liczba wystawianych na autostradzie mandatów za prędkość - w lipcu każdego dnia wystawia się ich od 10 do 30. Średnia wysokość mandatu to 200-300 zł.

Być może wkrótce do wyłapywania piratów drogowych będą również wykorzystywane... urządzenia systemu poboru opłat za przejazd autostradą.

- Umożliwiają one mierzenie średniej prędkości przejazdów - mówi Ewa Łydkowska. - Jeśli samochód zbyt szybko dojedzie do bramek wyjazdowych, będzie oznaczało, że przekroczył prędkość. Kierowca otrzyma od naszego pracownika ulotkę z informacją, o ile przekroczył średnio prędkość i o każdym takim przypadku będzie powiadamiana policja.

Cały artykuł znajdziecie tutaj .

ZOBACZ TAKŻE:

Kierowcy na podwójnym gazie - ZOBACZ TUTAJ

Mandaty i na drogach wewnętrznych - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Subaru Impreza - ogłoszenie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.