Dlatego już teraz, w czasie wakacji, firma 3M z magazynem Transport Polski oraz władzami gminy Nadarzyn zorganizowali widowiskowy pokaz (Bezpieczna szkoła przy drodze), który uświadomił dzieci jak duże zagrożenie stanowią autobusy i TIR-y w ekstremalnych sytuacjach.
Pokazy w ramach akcji Bezpieczna szkoła przy drodze organizujemy już od 6 lat i są one jedynym tego typu wydarzeniem w Europie - mówi Halina Cieślak, sekretarz redakcji magazynu Transport Polski. - Największą ich zaletą jest możliwość pokazania dzieciom zagrożeń oraz zasad bezpieczeństwa związanych przede wszystkim z ruchem samochodów ciężarowych.
Dzieciom zaprezentowane zostały między innymi różnice w drodze hamowania oraz w zdolności do szybkiego omijania przeszkód ciężkich pojazdów. Uczestnicy mogli również zobaczyć siłę pędu powietrza wywołanego przez TIR-a przejeżdżającego z dużą prędkością obok manekina. Ponadto można było przekonać się jak małe jest pole widzenia oraz jak niebezpieczne może być martwe pole w wielkich samochodach.
Dzieci otrzymały również odblaskowe kamizelki. Kilka lat temu władze gminy Niepołomice rozdały w szkołach kamizelki odblaskowe i wprowadziły niepisany obowiązek ich używania w drodze do domu. Pomysł przyjął się i z pewnością uratował wiele dzieciaków od kalectwa i śmierci. Obecnie już wiele gmin propaguje bezpieczeństwo właśnie tą bardzo skuteczną metodą. Koszt zakupu kamizelki jest stosunkowo niewielki (kilkanaście złotych), a skuteczność bardzo duża. Kamizelka jest świetnie widoczna w dzień i w nocy i pozwala kierowcy dużo wcześniej dostrzec zagrożenie. Choć prawnie obowiązek noszenia elementów odblaskowych dotyczy tylko dzieci, zdaniem redakcji co wielokrotnie podkreślaliśmy, powinien być rozszerzony również na dorosłych pieszych i rowerzystów, którzy poruszają się drogą po zmroku poza terenem zabudowanym.
Skuteczność elementów odblaskowych jest bezdyskusyjna
Jest o co walczyć W 2009 roku ponad 5 tys. dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym zostało poszkodowanych, a 128 poniosło śmierć. Dużym zagrożeniem dla pieszych są samochody ciężarowe. Zgodnie z danymi z Wydziału Profilaktyki i Analiz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w wypadkach z udziałem ciężarówek uczestniczyło prawie 2 500 osób, z czego 280 zginęło.
Zobacz materiał wideo ze szkolenia