Ciężarówki zagrożeniem dla dzieci

Według raportów policji w czasie wakacji zwiększa się liczba wypadków z udziałem dzieci. Bardzo niebezpiecznie jest również jesienią i zimą po zapadnięciu zmroku

Dlatego już teraz, w czasie wakacji, firma 3M z magazynem Transport Polski oraz władzami gminy Nadarzyn zorganizowali widowiskowy pokaz (Bezpieczna szkoła przy drodze), który uświadomił dzieci jak duże zagrożenie stanowią autobusy i TIR-y w ekstremalnych sytuacjach.

Pokazy w ramach akcji Bezpieczna szkoła przy drodze organizujemy już od 6 lat i są one jedynym tego typu wydarzeniem w Europie - mówi Halina Cieślak, sekretarz redakcji magazynu Transport Polski. - Największą ich zaletą jest możliwość pokazania dzieciom zagrożeń oraz zasad bezpieczeństwa związanych przede wszystkim z ruchem samochodów ciężarowych.

Dzieciom zaprezentowane zostały między innymi różnice w drodze hamowania oraz w zdolności do szybkiego omijania przeszkód ciężkich pojazdów. Uczestnicy mogli również zobaczyć siłę pędu powietrza wywołanego przez TIR-a przejeżdżającego z dużą prędkością obok manekina. Ponadto można było przekonać się jak małe jest pole widzenia oraz jak niebezpieczne może być martwe pole w wielkich samochodach.

Dzieci otrzymały również odblaskowe kamizelki. Kilka lat temu władze gminy Niepołomice rozdały w szkołach kamizelki odblaskowe i wprowadziły niepisany obowiązek ich używania w drodze do domu. Pomysł przyjął się i z pewnością uratował wiele dzieciaków od kalectwa i śmierci. Obecnie już wiele gmin propaguje bezpieczeństwo właśnie tą bardzo skuteczną metodą. Koszt zakupu kamizelki jest stosunkowo niewielki (kilkanaście złotych), a skuteczność bardzo duża. Kamizelka jest świetnie widoczna w dzień i w nocy i pozwala kierowcy dużo wcześniej dostrzec zagrożenie. Choć prawnie obowiązek noszenia elementów odblaskowych dotyczy tylko dzieci, zdaniem redakcji co wielokrotnie podkreślaliśmy, powinien być rozszerzony również na dorosłych pieszych i rowerzystów, którzy poruszają się drogą po zmroku poza terenem zabudowanym.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym         Art. 43. 1. Dziecko w wieku 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. 2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Skuteczność elementów odblaskowych jest bezdyskusyjna

Jest o co walczyć W 2009 roku ponad 5 tys. dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym zostało poszkodowanych, a 128 poniosło śmierć. Dużym zagrożeniem dla pieszych są samochody ciężarowe. Zgodnie z danymi z Wydziału Profilaktyki i Analiz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w wypadkach z udziałem ciężarówek uczestniczyło prawie 2 500 osób, z czego 280 zginęło.

Zobacz materiał wideo ze szkolenia

Przy 80 km/h nie przeżyjesz

Crash test 1960 - walka o życie - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.