Urodziny ograniczenia prędkości

145 lat temu ustanowiono w Wielkiej Brytanii pierwsze na świecie ograniczenie prędkości

5 lipca 1865 roku w Wielkiej Brytanii ustanowiono pierwsze na świecie ograniczenie prędkości. Przepis zabraniał przekraczania prędkości 4 mil/h na terenie wsi i 2 mil/h w miastach. Pierwszą karę za złamanie ograniczenia przyznano ponad 30 lat później, na początku 1896 roku. Walter Arnold za podróżowanie z prędkością 8 mil/h został ukarany grzywną 1 szylinga.

Dzisiaj trudno wskazać na świecie miejsca, gdzie nie obowiązują limity prędkości. Wyjątek stanowią niektóre niemieckie autostrady oraz drogi na wyspie Man. Do walki z kierowcami przekraczającymi prędkość coraz częściej służą fotoradary oraz systemy pomiaru prędkości (więcej znajdziecie w materiale pt. "Jak wymusić ograniczenia prędkości?" ).

Ograniczeniom prędkości zawdzięczamy nie tylko zmniejszenie liczby i złagodzenie skutków wypadków komunikacyjnych, ale także obniżenie poziomu hałasu oraz emisji szkodliwych substancji. Wciąż nie brak pomysłów i inicjatyw zmian obowiązujących obecnie limitów (np. 30 km/h w terenie zabudowanym w Gdańsku i Poznaniu - więcej tutaj ).

A co według Was należałoby zmienić w ograniczeniach prędkości? I czy Waszym zdaniem ważniejsza od przepisów nie jest płynna jazda wszystkich samochodów?

Zalane okazje - uważaj na auta po powodzi - WIĘCEJ

Bo liczy się wnętrze - najlepsze kabiny - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Maserati - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.