Debiut nowego Forda Mondeo

Światowy debiut odnowionego Forda Mondeo nastąpił podczas Salonu Samochodowego Moskwa 2010. To ostatni etap kompleksowego programu unowocześniania całej rodziny dużych modeli Forda

Wśród najważniejszych zmian stylistycznych należy wymienić zmodyfikowane kraty wlotu powietrza z przodu. Nowy kształt mają też przednie zderzaki, w które wbudowano światła do jazdy dziennej - LED. Diody tego typu zastosowano również w tylnych światłach zespolonych, które otrzymały klosze o zmienionym kształcie. Nowy zarys pokrywy bagażnika lub drzwi tyłu nadwozia harmonizuje z nowym kształtem tylnych świateł.

We wnętrzu odnowionego Forda Mondeo znajdujemy wiele atrakcyjnych i przydatnych elementów wyposażenia, łącznie z nowo wprowadzonym oświetleniem wnętrza, w którym zastosowano diody świetlne LED, oraz nowy system nawigacji satelitarnej. Użytkownicy docenią również wysokiej jakości system audio, dostępny na życzenie, w którym zastosowano 8-kanałowy wzmacniacz o mocy 265 W, wysokiej klasy głośniki oraz duży, 17-litrowy subwoofer.

Wraz z premierą odnowionego Forda Mondeo w ofercie pojawi się po raz pierwszy dynamiczna 240-konna wersja 2,0-litrowego silnika benzynowego Ford EcoBoost z turbodoładowaniem. Obok niego, nabywca będzie miał do wyboru nieco słabszą, znaną już jednostkę EcoBoost o mocy 203 KM, która została wprowadzona na początku tego roku do oferty silników dla Forda Mondeo oraz odnowionych Fordów S-MAX i Galaxy .  

O ile nowa jednostka o mocy 240 KM zapewnia znacznie wyższe osiągi, to średni poziom emisji CO2 wynosi zaledwie 179 g/km, a więc tyle samo co w przypadku silnika o mocy 203 KM. Wskaźnik ten pozostaje taki sam bez względu na wersję nadwozia. Co ważniejsze, rozwiązania zastosowane w silnikach Ford EcoBoost zapewniają blisko 20-procentowe obniżenie zużycia paliwa oraz emisji spalin w porównaniu z tradycyjnymi silnikami benzynowymi o podobnej pojemności skokowej.

Kolejną istotną nowością w Fordzie Mondeo jest wprowadzenie do oferty unowocześnionego silnika diesela Ford Duratorq TDCi o pojemności 2,2 litra. Moc tej jednostki wzrosła o 12% i wynosi obecnie 200 KM, co czyni ją najmocniejszą jednostką rodziny Duratorq. Odnowiony Ford Mondeo dostępny będzie także ze znacząco zmodyfikowaną wersją silnika Diesel Duratorq TDCi o pojemności 2,0 litrów, który oferowany był w tym modelu od początku bieżącego roku. Jednostka ta jest dostępna w wersjach o mocy 115, 140 oraz 163 KM. Wszystkie te silniki legitymują się średnim wskaźnikiem emisji CO2 na poziomie 139 g/km. Napęd jest przekazywany na koła za pośrednictwem 6-stopniowej ręcznej skrzyni biegów, która jest oferowana we wszystkich wersjach nadwoziowych.

Modyfikacje w układzie napędowym dotyczą także oferty skrzyń biegów. Najnowsza przekładnia automatyczna Ford PowerShift, współpracująca z podwójnym sprzęgłem mokrym, jest oferowana w standardzie w samochodach napędzanych benzynowymi silnikami Ford EcoBoost. Będzie ona także dostępna jako opcja w pojazdach napędzanych 2,0-litrowymi silnikami Diesel Duratorq TDCi o mocy 140 KM i 163 KM .

ZOBACZ TAKŻE:

Focus RS - fizyce wbrew - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Ford Focus - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.