BMW Z9 rywalem dla Audi R8

Dwudrzwiowy roadster Z9 będzie odpowiedzią BMW na Audi R8 i Mercedesa SLS. Model nawiąże do modelu Z8, produkowanego w latach 1999-2003

Plany stworzenia roadstera sięgają 2005 roku, ale w 2007 roku kierownictwo firmy z powodu kryzysu finansowego odłożyło je na półkę. Jak donosi brytyjski Auto Express, dziś BMW chce wrócić do gry i konkurować z Audi R8 oraz Mercedesem SLS . Z9 ma zadebiutować w 2014 roku.

Stylistyczną inspiracją dla nowego roadstera ma być koncepcyjne Vision EfficientDynamics, zaprezentowane jesienią 2009 roku. Za wygląd karoserii będzie odpowiadać Adrian Van Hooydonk, szef stylistów BMW . Nie zabraknie tu nawiązań do mniejszego Z4, ale i akcentów retro w postaci "garbów" za tylnymi fotelami oraz ascetycznej deski rozdzielczej.

Do budowy auta posłużą tworzywa sztuczne zbrojone włóknem węglowym (CFRP) oraz magnez i aluminium, dzięki czemu Z9 ma być wyjątkowo lekkie i sztywne. Między przednie koła trafi 4,4-litrowa V-ósemka z podwójnym doładowaniem, dedykowana już najnowszemu M5 , połączona z dwusprzęgłową skrzynią. Moc? Zawrotne 600 koni. Na pokładzie znajdziemy także układ odzyskiwania energii podczas hamowania oraz system start-stop.

Jeśli wierzyć Auto Expressowi, w planach BMW jest także wersja elektryczna.

"Trójka" po zmianach - Genewa 2010 - ZOBACZ TUTAJ

BMW 135i - test - WIDEO

Samochody: BMW 6 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.