Dzisiaj w Rio de Janeiro zaprezentowane zostaną nowości techniczne w motoryzacji, które sprzyjają środowisku naturalnemu. Podczas Michelin Challenge Bibendum spotkają się m.in. przedstawiciele rządów, producenci samochodów, organizacje międzynarodowe i eksperci ds. energii. W sumie do Brazylii przyjedzie 4,5 tys. przedstawicieli z ponad 80 krajów, również wysłannik Moto.pl. Cel imprezy to promowanie zrównoważonego rozwoju w transporcie drogowym i zwiększenie mobilności ludzi oraz opracowanie rozwiązań, podejmujących problemy związane ze stale rosnącą liczbą pojazdów na drogach.
Michelin Challenge Bibendum podzielono na pięć głównych wydarzeń: testy techniczne, jazdy próbne, centrum wystaw technicznych, okrągłe stoły oraz dyskusje. W tym roku zaprezentowanych będzie ok. 150 pojazdów oraz wiele najnowszych rozwiązań technologicznych w motoryzacji, m.in.:
- Michelin Active Wheel - produkt ten eliminuje potrzebę posiadania silnika pod maską, tradycyjnego zawieszenia, układu napędowego oraz skrzyni biegów dzięki zintegrowaniu wszystkich najważniejszych części w samym kole; - Heuliez WILL - pojazd napędzany przez Michelin Active Wheel, w którym układ napędu przeniesiony jest do kół - przednie koła tego samochodu mają w sobie silnik, elektryczny system zawieszenia i hamulce; - Peugeot BB1 - prototyp samochodu z napędem elektrycznym, przeznaczony do jazdy miejskiej i wyposażony w układ napędowy znajdujący się w kołach Michelin umieszczonych na tylnej osi. Dzięki temu uzyskano więcej przestrzeni we wnętrzu pojazdu. Ponadto BB1 w dużej części wykonany jest z lekkich związków węgla, dzięki czemu waży niecałe 600 kg; - opona do pojazdów elektrycznych - prototypowa opona do pojazdów zasilanych silnikami elektrycznymi, która jest relatywnie wąska w celu polepszenia wyników aerodynamicznych, co pomaga zredukować pobór energii.
Michelin Challenge Bibendum zostało po raz pierwszy zainicjowane przez Michelin w Paryżu w 1998 r., w setne urodziny Ludzika Michelin, jako wyraz wspólnego wysiłku producentów samochodów, dostawców energii, ośrodków badawczych oraz instytucji związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Kolejne edycje tego wydarzenia organizowano w Paryżu, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Chinach, Japonii i w końcu w Brazylii. Brazylia to szczególne miejsce dla Michelin, bo właśnie to państwo można nazwać ojczyzną kauczuku naturalnego, z którego finalnie powstają opony.