6 milionów Transitów przez 45 lat

Z taśmy produkcyjnej w tureckich zakładach Forda zjechał 6-milionowy egzemplarz Forda Transita. Niebawem model ten będzie świętował swoje 45. urodziny

Jubileuszowy egzemplarz Forda Transita - polakierowana na biało wersja FT280 kombi ze średnim rozstawem osi - trafi do klienta flotowego w Niemczech. To wydarzenie i zbliżające się 45 urodziny tego modelu zostaną uświetnione specjalnymi uroczystościami również w pozostałych zakładach na świecie, w których wytwarzany jest Ford Transit: w fabrykach w Southampton (Wielka Brytania), Nanchang (Chiny) oraz Hai Duong (Wietnam).

- Ford Transit jest nie tylko modelem o najdłuższym stażu w historii wszystkich produktów europejskiej filii Forda, ale przez cały ten czas był jednym z filarów przynoszącej Fordowi znaczące dochody produkcji samochodów w Europie. Jest też jednym z najpopularniejszych samochodów użytkowych w historii motoryzacji - podkreśla John Fleming, prezes i dyrektor generalny Ford of Europe.

Koncepcja modelu została opracowana jeszcze w czasach zanim powstała Wspólnota Europejska i zanim powołano do życia Ford of Europe. Już wtedy Ford Transit był pierwszym produktem Forda pomyślanym i skonstruowanym z myślą o potrzebach jednolitego rynku europejskiego. Obecnie to jedyny na świecie samochód dostawczy średniej kategorii, który w ramach jednej platformy podwoziowej oferuje nabywcom możliwość wyboru wersji z przednim lub tylnym napędem.

Mimo niekorzystnej sytuacji w gospodarce światowej w ostatnim czasie, Ford Transit był w 2009 roku na aż 19 najważniejszych dla tego modelu rynkach Europy najchętniej kupowanym samochodem dostawczym w kategoriach o ładowności 1 i 2 ton. Przy ogólnym udziale w rynku na poziomie 12,8% - wyższym o 0,2% w porównaniu z wynikiem z 2008 roku - Ford Transit może poszczycić się najwyższym udziałem w rynku europejskim od 6 lat.

Najważniejsze daty w historii Transita

1965 - pierwszy Ford Transit wyjeżdża z fabryki Forda w Langley pod Londynem (9 sierpnia).

1968 - rozpoczęcie produkcji silników wysokoprężnych do Forda Transit w zakładach w Dagenham pod Londynem.

1972 - Wprowadzenie do oferty rodziny wysokoobrotowych silników Diesel rodziny York.

1974 - Premiera wersji z długim rozstawem osi o ładowności 1000 kg.

1976 - Rozpoczęcie produkcji najcięższej wersji o masie całkowitej 3,5 tony; hamulce tarczowe przednich kół w wyposażeniu standardowym; podukcja Forda Transit przekracza milion.

1978 - Premiera nowego modelu z bardziej opływowym kształtem przodu nadwozia; wprowadzenie do oferty wersji z automatyczną skrzynią biegów.

1984 - Debiut silnika Diesel z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

1985 - Wyprodukowano 2-milionowy egzemplarz Forda Transit.

1986 - Wprowadzenie do sprzedaży nowej generacji z dynamicznie wystylizowanym przodem nadwozia.

1991 - Daleko idąca modyfikacja konstrukcji części podwoziowej. W ofercie po raz pierwszy pojawia się silnik Diesel z turbodoładowaniem.

1994 - 3-milionowy Ford Transit trafia do klienta. Premiera modeli nowej generacji.

1995 - Ford Transit świętuje 30-lecie produkcji.

1996 - Premiera mikrobusu w wersji 17-miejscowej.

1997 - Inauguracja produkcji Forda Transit w zakładach w Hai Dong (Wietnam) i w Nanchang (Chiny).

1998 - Ford Transit otrzymuje elektronicznie sterowane układy podziału siły hamowania (EBD) i kontroli trakcji (TA).

2000 - Premiera zupełnie nowego Forda Transit, który po raz pierwszy jest dostępny w wersjach z przednim jak i tylnym napędem, zaprojektowanych na wspólnej platformie podwoziowej; 4-milionowy Ford Transit opuszcza fabrykę na 35-lecie produkcji.

2001 - Ford Transit zdobywa tytuł "Samochodu Dostawczego Roku 2001" (International Van of the Year 2001).

2002 - Oficjalna premiera Forda Transit Connect oraz Forda Transit w wersji Jumbo o masie całkowitej 4,25 tony. Wraz z wprowadzeniem do oferty 2,0-litrowego silnika Duratorq TDCi (125 KM), nabywcy Forda Transit po raz pierwszy otrzymują silnik Diesel z najnowszym układem wtrysku paliwa common rail.

2003 - Układ ABS włączony do wyposażenia seryjnego. Ford Transit Connect wybrany "Samochodem Dostawczym Roku 2003" (International Van of the Year 2003).

2004 - Przeniesienie produkcji Forda Transit z Genk w Belgii do zakładów w Kocaeli w Turcji.

2005 - W 40 rocznicę premiery Forda Transit produkcja przekracza próg 5 mln egzemplarzy.

2006 - Premiera obecnej generacji Forda Transit. Włączenie układu ESP do wyposażenia wielu wersji. Ford Transit zdobywa tytuł "Samochodu Dostawczego Roku 2007" (International Van of the Year 2007).

2007 - Premiera Forda Transit AWD z napędem na obie osie. Układ ESP w wyposażeniu standardowym wszystkich odmian z przednim i tylnym napędem, napędzanych silnikiem Diesel Duratorq TDCi.

2008 - W ofercie pojawia się silnik Diesel o pojemności 3,2 litra i mocy 200 KM.

2009 - Wprowadzenie na rynek Forda Transit ECOnetic.

2010 - Z taśmy montażowej zjeżdża 6-milionowy egzemplarz Forda Transit. W sierpniu Ford Transit świętuje 45-lecie produkcji.

Król zdetronizowany! - Fiesta popularniejsza niż Golf - ZOBACZ TUTAJ

Mondeo nowym wzorcem klasy średniej? - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Ford Fiesta - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.