Kierowco, sprawdź promile

Wystarczy mieć przy sobie telefon lub niewielki alkotest, by nie narażać się na poważne kłopoty

Policja w ostatnich latach coraz skuteczniej eliminuje pijanych kierowców z ruchu. W niektórych województwach wszystkie kontrole drogowe wiążą się z badaniem alkotestem.

W Polsce często spożywa się duże ilości alkoholu, dlatego wciąż aktualny jest problem dnia poprzedniego. Kierowcy, którzy po mocno zakrapianej imprezie przespali noc wciąż bywają pod wpływem alkoholu.

Dlatego jak podkreśla szef krakowskiej drogówki inspektor Krzysztof Burdak coraz popularniejsze stają się tzw. kontrole imieninowe. Policjanci zwężają drogę i sprawdzają wszystkich przejeżdżających daną ulicą kierowców. Takie działania podejmuje się w dniach najpopularniejszych imienin, wieczorem lub następnego ranka.

W 2009r. doszło do 3007 wypadków spowodowanych przez pijanych, a 333 osoby poniosły  śmierć. Mimo ogólnego spadku liczby wypadków drogowych i ich konsekwencji, nie udało się w 2008 i 2009 roku osiągnąć celów zapisanych w rządowym programie bezpieczeństwa ruchu drogowego GAMBIT 2005 (rys.1).

Jak wynika z opublikowanego przez European Transport Safety Council raportu poziom zagrożenia na drogach sytuuje Polskę na drugim od końca miejscu w Unii Europejskiej (za Litwą). Aż 6.8% wszystkich wypadków drogowych następuje jako konsekwencja spożywania alkoholu. Problem dotyczy nie tylko kierowców, samochodów. Po drogach poruszają się również pijani rowerzyści oraz piesi.

Ale można się zabezpieczyć przed niepotrzebnym narażaniem się na utratę prawa jazdy, karę więzienia lub zagrożeniem zdrowia lub życia swojego i innej osoby.

Wystarczy pobrać aplikację Sprawdź Promile, opracowaną przez Kompanię Piwowarską. Raz pobrany program (koszt smsa - 61 gr) pozwala później korzystać z niego bez kosztów i ograniczeń. Wpisujesz dane (wiek, wagę, płeć oraz ilość i rodzaj spożytego alkoholu) po czym aplikacja wylicza przybliżone stężenie alkoholu w twoim organiźmie oraz czas jaki potrzebujesz do pełnego wytrzeźwienia.

Wprawdzie podawany jest tylko orientacyjny wynik, ale pozwoli na zastanowienie się , czy jechać samochodem, gdy uzyskamy wynik powyżej 0,00 promila. Każdy taki program promujący edukację kierowców, aby nie wsiadać do pojazdu pod wpływem alkoholu należy popierać. Ja osobiście też go zainstalowałem w swoim telefonie. - mówi Witold Drzażdżyński Przewodniczący Regionu IPA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji) w Poznaniu.

W aplikacji Sprawdź promile znajdziesz również telefony 300 korporacji taksówkarskich z całej Polski oraz limity stężenia alkoholu w krwi kierowców w poszczególnych krajach.

By pobrać aplikację na swój telefon wystarczy:

- odczytać fotokod zamieszczony na stronie www.sprawdzpromile.pl oraz na materiałach promocyjnych programu, które będą dystrybuowane między innymi do lokali gastronomicznych lub

- wysłać SMSa z hasłem PROMILE pod numer 70958 (koszt 61 gr. brutto)

Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Można również kupić niewielki alkotest (koszt kilkaset zł) i w razie wątpliwości sprawdzić czy możemy wsiąść za kierownicę. Ta próba będzie z pewnością da dokładniejszy wynik.

W Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu w krwi kierowcy wynosi 0.2 promila. Wynik pomiędzy 0,2-0,5 promila oznacza karę za wykroczenie natomiast powyżej 0,5 promila kwalifikuje się jako przestępstwo. Ale jest wiele krajów w Europie (m.in. Czechy czy Rumunia), gdzie limit wynosi 0,0 promila. W Niemczech takie obostrzenie dotyczy młodych i zawodowych kierowców.

ZOBACZ TAKŻE:

Focus RS500 - Wideo - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Ford Focus - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.