7 mln za gadanie przez komórki

Ilość osób ukaranych za rozmowę przez telefon komórkowy trzymany przy uchu podczas prowadzenia samochodu wzrosła w ostatnich dwóch latach dwukrotnie. Suma mandatów z tego tytułu przekroczyła w 2009 roku 7 mln zł

Jak pokazują dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2007 roku za prowadzenie ze słuchawką przy uchu ukarano 17 857 osób, rok później 23 736, a w 2009 roku już 35 720 kierowców. Mandat za to wykroczenie wynosi 200 złotych, co oznacza, że w zeszłym roku Polacy zapłacili w sumie 7 144 000 złotych.

W listopadzie 2009 roku została zainicjowana kampania społeczna " Dajemy Ci wolną rękę ". Ma ona na celu edukację i zachęcanie kierowców do korzystania z zestawów głośnomówiących, które poprawiają bezpieczeństwo i są dozwolone przez prawo. Przykładowy koszt prostego zestawu to około 200 złotych, co stanowi równowartość jednego mandatu.

Zatrzymani kierowcy to zaledwie ułamek wszystkich rozmawiających przez telefon trzymany przy uchu. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej - zauważył mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Według badań instytutu SMG/KRC Millward Brown (listopad 2009 r.) 59% polskich kierowców ma w zwyczaju korzystanie z telefonów komórkowych w czasie prowadzenia samochodu, z czego aż 67% rozmawiając przez telefon trzyma go przy uchu.

Co więcej kierowcy, oprócz rozmawiania przez telefon, wykonują też szereg innych czynności w czasie prowadzenia auta, np. czytają książki, piszą wiadomości tekstowe, odpisują na maile, palą papierosy, a nawet poprawiają makijaż.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe ceny Saaba 9-3

Jak zauważył mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji "Zatrzymani kierowcy to zaledwie ułamek wszystkich rozmawiających przez telefon trzymany przy uchu. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej."

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez instytut SMG/KRC Millward Brown (listopad 2009 r.) w ramach kampanii "Dajemy Ci wolna rękę". 59% polskich kierowców ma w zwyczaju korzystanie z telefonów komórkowych w czasie prowadzenia samochodu, z czego aż 67% rozmawiając przez telefon trzyma go przy uchu.

Co więcej kierowcy, oprócz rozmawiania przez telefon, wykonują też szereg innych czynności w czasie prowadzenia auta, np. czytają książki, piszą wiadomości tekstowe, odpisują na maile, palą papierosy, a nawet poprawiają makijaż.

Więcej informacji: www.dajemyciwolnareke.pl

Więcej o: