Niebezpieczny Lexus GX 460?

Sprzedaż Lexusa GX 460 oferowanego w Stanach Zjednoczonych została wstrzymana. Wszystko przez test potwierdzający ryzyko przewrócenia się samochodu podczas gwałtownie wykonywanych manewrów

Lexus GX 460 to nic innego, jak luksusowa odmiana dobrze znanej i sprzedawanej od stycznia także w Polsce Toyoty Land Cruiser (J150). Ten całkiem nowy model Lexusa został poddany testom bezpieczeństwa przeprowadzonym przez Consumer Reports , a jego wyniki okazały się zaskakujące.

Lexus GX 460 w teście "emergency-handling", polegającym na nagłym skręcie przy dużej prędkości przy jednoczesnym odpuszczeniu pedału gazu, wykazał się nadsterownością, która przeraziła testujących. Samochód jechał bokiem przez pewien czas, zanim system ESC (Electronic Stability Control) odpowiedzialny za stabilizowanie toru jazdy zaczął działać. Według Consumer Reports jeśli kierowca w rzeczywistych warunkach drogowych wykona podobny manewr, może to doprowadzić do przewrócenia się samochodu. Z tego względu GX 460 został opatrzony zaleceniem "nie kupować". To pierwszy taki przypadek w amerykańskiej motoryzacji od 9 lat. Poprzednim pechowcem było Mitsubishi Montero (2001).

Jak widać na filmie system ECS nie zadziałał, lecz trudno mówić w tym przypadku o poważnym ryzyku przewrócenia się samochodu - choćby dlatego, że ani razu nie udało się do niego doprowadzić. Mimo to Lexus podszedł do sprawy na poważnie.

Testy prowadzane przez Lexusa pokazują jak nasze samochody się zachowują i jesteśmy przekonani, że GX spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa. Zespół naszych inżynierów intensywnie testuje model GX w sposób identyczny z tym, jaki stosuje Consumer Reports aby zbadać, czy można poprawić zachowanie naszego samochodu. Każdemu klientowi, który kupił Lexusa GX 460 i obawia się prowadzić swoje auto, zapewnimy auto zastępcze do czasu, aż problem zostanie rozwiązany - powiedział Mark Templin, wiceprezes Lexus Group

Sprzedaż modelu GX 460 w USA została wstrzymana, aby do nowych klientów trafiły już poprawione egzemplarze. Dotychczasowi klienci mogą liczyć na samochody zastępcze do czasu rozwiązania problemu, jeśli boją się jeździć swoimi Lexusami w tym czasie.

ZOBACZ TAKŻE:

Niewiarygodne przypadki Toyoty Prius

Samochody: Lexus GX 470 - ogłoszenia

Czy Lexus GX 460 jest niebezpieczny?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.