Umowa Daimlera z Renault-Nissan

Daimler, producent samochodów m.in. marki Mercedes i Smart, podpisał umowę o współpracy z grupą Renault-Nissan. Celem ma być wspólne opracowanie nowych modeli samochodów i silników

Umowa zawiera wiele punktów istotnych dla obydwu stron. Wspólne konstrukcje pozwolą zaoszczędzić pieniądze, które każda ze stron musiałaby wydać oddzielnie.

Projekt, który już jest realizowany, to następca dla Smarta Fortwo i Renault Twingo . Samochody będą dostępne w wersji dwuosobowej, która będzie produkowana w Hambach i czteroosobowej, która będzie powstawać w fabryce Nove Mesto na Słowenii. Będą one mieć napęd konwencjonalny i elektryczny do wyboru, a moc będzie przenoszona na tylne koła. Debiut przewidziano dopiero na 2013 rok.

Kolejnym projektem ma być wspólne konstruowanie aut dostawczych. Następca Vito będzie korzystał z silników diesla i skrzyń biegów dostarczanych przez Renault . Kolejnym krokiem ma być wejście Mercedesa na rynek lekkich aut dostawczych z modelem o roboczej nazwie CV. W tym celu powstanie nowy model wykorzystujący podwozie i podzespoły Renault Kangoo . Debiut rynkowy planowany jest na rok 2012.

Kolejnym punktem umowy jest porozumienie dotyczące jednostek napędowych. Trzy i czterocylindrowe silniki Renault i Nissana posłużą do napędu nowego Smarta Fortwo i następcy Mercedesa A klasy . Z kolei Mercedes zobowiązał się do dostarczania swoich silników do aut Infiniti. Będą to jednostki cztero i sześciocylindrowe, zarówno benzynowe, jak i diesle .

Nie zabrakło także zapisów dotyczących ekologicznych źródeł napędu, choć są one dość ogólnikowe. Pewne jest, że obie strony wymienią się doświadczeniami, Daimler swoją technologią hybrydową, Nissan napędem elektrycznym , który już niedługo zmaterializuje się w postaci modelu Leaf .

Aby przypieczętować umowę, obie strony wymieniły się pakietami akcji. Daimler przekazał po 3,1% swoich akcji Nissanowi i Renault, te z kolei oddały Niemcom po 1,55% swoich akcji.

ZOBACZ TAKŻE:

Czas ucieka, rocznik 2009 czeka

Samochody: Mercedes A-klasa - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.