Nowe Fiaty nie z Tychów

Pierwsze pogłoski o tym, że nowa generacja Pandy będzie produkowana we Włoszech pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Dziś wiadomo już na pewno, że bestseller Fiata nie będzie produkowany w polskiej fabryce w Tychach

Decyzja ta podyktowana była w dużej mierze silnymi naciskami włoskiego rządu oraz związków zawodowych. Nowa generacja Fiata Pandy powstawać będzie zatem w fabryce Giambattista Vico pod Neapolem. Uruchomienie produkcji kosztować będzie Fiata 700 mln euro. Z linii montażowych, które ruszyć mają w drugiej połowie 2011 r. zjeżdżać będzie 270 - 280 tys. egzemplarzy Pandy rocznie.

Aby produkcja we włoskiej fabryce była opłacalna, firma wymogła na związkach zawodowych "elastyczność dotyczącą zmian oraz liczby pracujących dni w tygodniu, wewnętrzną mobilność na stanowiskach oraz przeciwdziałanie niewymuszonym absencjom". Szefostwo Fiata zapowiedziało już także, iż chce by osoby zatrudnione w zakładzie pod Neapolem pracowały na dodatkowej dziennej zmianie i nie pięć, ale sześć dni w tygodniu.

Do Tych, niejako na pocieszenie, przeniesiona ma być natomiast produkcja nowej generacji Lancii Ypsilon . Pierwsze egzemplarze mają zjechać z polskich linii montażowych w przyszłym roku.

Również inny, nowy model Fiata powstawać będzie poza granicami Polski. Chodzi o Uno Nuovo, którego produkcją zajmą się najprawdopodobniej zakłady w Brazylii. Chociaż początkowo mówiło się, że model ten oferowany będzie wyłącznie w Ameryce Południowej, niedawno pojawiły się - wciąż nieoficjalne - informacje jakoby nowa generacja Punto mogła trafić również na wybrane rynki krajów rozwijających się.

ZOBACZ TAKŻE:

Włosi wracają do USA - ZOBACZ TUTAJ

Fiat 500 powstaje w Tychach

Samochody: Fiat Panda - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.