Skoda Octavia numer trzy

Chociaż trzecia odsłona Skody Octavii zadebiutuje dopiero jesienią 2013 roku, Czesi już dziś zdradzają szczegóły projektu. Czy nowa generacja utrzyma się w czołówce najpopularniejszych samochodów w Polsce?

Z wyglądu nowa Octavia upodobni się do Superba i zyska bardziej aerodynamiczne oblicze, a na komputerowych szkicach można dopatrzeć się nawet inspiracji Volvo S60. Jak donosi niemiecki "Auto Motor und Sport", Czesi nie zamierzają jednak ryzykować i w ofercie pozostawią 5-drzwiowego liftbacka oraz praktyczne kombi, na bazie których powstaną także wersje Scout i RS. Nie doczekamy się ani sedana, ani kabrioletu i wersji coupe, które zarezerwowano w rodzinie Volkswagena dla innych marek. Nie ma też co liczyć na modułową klapę bagażnika, znaną z Superba, czy na przednie reflektory wyposażone w diody LED.

Dawcą platformy dla Octavii numer trzy będzie Golf numer siedem. Po raz pierwszy z nowej płyty skorzysta Audi A3 w 2011 roku, w 2012 roku pojawi się kolejny Golf, a w 2013 roku - nowa Octavia. W porównaniu z obecną generacją, rozstaw osi urośnie o 4 cm (łącznie 262 cm), co przełoży się na dodatkowe miejsce dla pasażerów tylnej kanapy. Bez zmian pozostanie ogromny, 560-litrowy bagażnik. Pod blaszanym płaszczem znajdziemy sprawdzoną technikę, przyprawioną ekologicznymi dodatkami.

Optymalnymi źródłami napędu będą wzmocnione motory 1.4 TSI lub 1.6 TDI, połączone z 6-biegowymi przekładaniami manualnymi lub zautomatyzowanymi skrzyniami DSG. Najoszczędniejsza Octavia Greenline otrzyma najsłabszy silnik TSI o mocy 85 koni lub TDI o mocy 75 koni, dzięki czemu średnia emisja dwutlenku węgla na kilometr spadnie poniżej 100 gramów. W walce z globalnym ociepleniem pomóc ma również system start-stop, wyłączający silnik podczas postoju. Gama silnikowa Skody nie wzbogaci się o hybrydę, za to władze koncernu rozważają wprowadzenie wersji RSR z 270-konnym silnikiem 2.0 TSI ze Scirocco R.

Wygląda na to, że nowa Octavia utrzyma formę poprzedniczki. Czesi nie planują stylistycznej czy technologicznej rewolucji, obawiając się kanibalizmu wewnątrz koncernu Volkswagena. Na dodatek nie zamierzają wysyłać zmodernizowanej niedawno Octavii II na przedwczesną emeryturę. Trzecia generacja modelu ujrzy światło dzienne podczas jesiennej wystawy we Frankfurcie w 2013 roku, ale poprzedniczka nadal pozostanie w ofercie jako Octavia II Tour. Równolegle trwają prace nad tanim sedanem, który wypełni lukę między Fabią i Octavią oraz najmniejszą Skodą, spokrewnioną z Volkswagenem Up!.

Skoda Superb - test wideo

Dlaczego Polacy nie lubią Skody? - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Skoda Octavia - ogłoszenia

Więcej o: