Ekologiczne opony Pirelli

Nowe opony Pirelli są bardziej ekologiczne i jak zapewnia producent nie straciły na osiągach, a w niektórych kategoriach są nawet lepsze od poprzedników

Pirelli wprowadza na polski rynek pełną gamę ekologicznych opon Cinturato. P4 przeznaczone są dla aut miejskich i kompaktowych, P6 dla samochodów kompaktowych i klasy średniej, a P7 do samochodów sportowych. Do powstania ekologicznych opon przyczyniła się Unia Europejska. Po pierwsze wprowadza zmiany legislacyjne, które od 1 listopada 2012 r. zobowiązują producentów do etykietowania opon sprzedawanych na terenie Europy. Dzięki czemu klient będzie mógł odczytać z etykiety jaki jest opór toczenia, poziom hałasu oraz droga hamowania na mokrej nawierzchni konkretnej opony.

Obowiązek etykietowania będzie dotyczył opon do samochodów osobowych i dostawczych. Przepisy nie będą dotyczyć gum bieżnikowanych, terenowych, wyczynowych oraz tych przeznaczonych do samochodów zabytkowych.

Dzięki etykietom Unia Europejska chce napiętnować producentów tanich i jednocześnie niebezpiecznych i nieekologicznych opon pochodzących najczęściej z Chin.

Drugim powodem dla jakiego wprowadza się opony ekologiczne jest nacisk Unii na producentów samochodów w celu zmniejszenia emisji CO2. Jedną z dróg do tego celu jest stosowanie opon o niskich oporach toczenia.  

Dzięki odpowiednim mieszankom, strukturze oraz innowacyjnemu wzorowi bieżnika opony Cinturato zapewniają mniejsze zużycie paliwa (niższą emisję dwutlenku węgla), a to z kolei oznacza dłuższe przebiegi oraz większy poziom bezpieczeństwa zarówno na suchej jak i na mokrej nawierzchni. Ekologiczny model Cinturato P7 został wykonany z materiałów nie zawierających olejów aromatycznych, co przekłada się na o 4% wolniejsze zużywanie i zmniejszenie poziomu hałasu o 30%. Opona Cinturato P7 gwarantuje wzrost bezpieczeństwa poprzez skrócenie drogi hamowania na suchej i mokrej nawierzchni, odpowiednio o dwa metry i jeden metr z prędkości . Obniżono również masę o 8%, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie o 20% oporów toczenia i redukcję zużycia energii o 4%. Zmniejszenie oporów toczenia o 20% przekłada się spadek zużycia paliwa średnio o 4,2 % w mieście i o 3,3 % poza miastem.

Pirelli zakłada, że do 2011 roku około 40% produkowanego ogumienia będą stanowiły opony ekologiczne. Jednocześnie zapewnia, że komfort jazdy na nowych oponach nie pogorszy się, ale o tym przekonamy się w praktyce. Przy zakupie ekologicznych opon trzeba uważać. Haczyk tkwi z rozmiarze. Pierwszy podawany przy rozmiarze opony parametr np. 205 nie jest szerokością bieżnika, ale szerokością całej opony. Dlatego można zrobić oponę w rozmiarze 165/50 R14, której bieżnik będzie miał 13,5 cm szerokości, czyli tyle samo co opona 135/50 R14. W katalogu wszystko wydaje się być w porządku, ale w rzeczywistości będziemy mieli na kołach balony z wąskim bieżnikiem. Producenci stosują ten zabieg, by bez zwracania uwagi klientów obniżyć opory toczenia. Niestety odbija się to na przyczepności. Pirelli podkreśla, że zawsze osiągi były w ich wypadku najważniejsze i ekologiczne opony Cinturato sprawują się równie dobrze przy sportowej jeździe co poprzednicy.

Zdążyć przed zimą z Pirelli - POWRÓT DO SEKCJI

Nie czekaj na zimę, kup zimówki już teraz - najtaniej! - opony.moto.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA