Angliki wciąż na cenzurowanym

Chciałbyś zarejestrować auto z kierownicą po prawej stronie? W związku z wczorajszym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego uprzedzamy, że masz na to niewielkie szanse

Wszystko zaczęło się od decyzji starosty koneckiego, który w czerwcu 2008 r. odmówił Grzegorzowi Dorobkowi prawa do rejestracji Opla Vectry z kierownicą po prawej stronie. Decyzję starosty podtrzymały później także Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach oraz tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny. Mężczyzna postanowił zatem odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok zapadł wczoraj i podobnie jak wszystkie poprzednie - jest dla niego nieprzychylny.

Niby wszystko w porządku i zgodnie z prawem. Jest jednak pewne "ale". Otóż głos w tej sprawie zabrała sama Komisja Europejska, której urzędnicy w październiku ubiegłego roku upomnieli Polskę (pisaliśmy o tym tutaj ) za łamanie unijnych dyrektyw o swobodzie przepływu towarów i usług. Skoro bowiem w innych krajach wspólnoty można legalnie jeździć "anglikami", dlaczego miałoby to być zakazane w Polsce?

Sędzia NSA Anna Lech w uzasadnieniu wczorajszego wyroku tłumaczyła, że polskie prawo wcale nie zabrania rejestracji takich aut. Po prostu w każdym z takich przypadków, potrzebna jest zgoda Ministerstwa Infrastruktury, które może wydać indywidualną decyzję o odstępstwie od warunków technicznych, jakie każdy samochód powinien spełniać.

Pojazd ma być, w myśl przepisów, tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego m.in. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie narażało porządku na drodze, zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy i łatwe oraz wygodne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu - wymieniała sędzia Lech.

Czyli jednak w Polsce można zarejestrować "anglika"? W teorii tak, ale w praktyce zgody takie wydaje się głównie w przypadku aut specjalistycznych, klasyków oraz pojazdów zagranicznych urzędników. W przypadku zwykłego Kowalskiego, urzędnicy będą mogli odmówić prawa do rejestracji, bo zgodnie z wyrokiem NSA auta z kierownicą po prawej stronie mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.

A jakie jest Wasze zdanie na temat rejestracji tzw. "anglików"? Zapraszamy do wzięcia udziału w sondażu, który znajdziecie poniżej.

Bartosz Sińczuk                                                                                Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

ZOBACZ TAKŻE:

Diesel kontra mróz - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Jaguar - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.