BMW Jana Pawła II

Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu korzystał z wielu samochodów, nie zawsze były to tzw. papamobile

Na co dzień Papież często korzystał ze zwykłych seryjnych aut. Jednym z nich było czarne BMW E34, które właśnie trafiło do klasztoru na Jasnej Górze. BMW na watykańskich numerach rejestracyjnych SCV 00906 pochodzi z 1992 rok. Jest to bardzo rzadko spotykany model 525ix. "Piątka" o takim oznaczeniu była wyposażona w rzędowy, sześciocylindrowy silnik ZI o mocy 192 KM. Dużo ciekawszą informacją był fakt wyposażenia go w napęd na wszystkie koła.

BMW 525ix dostępne było zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. Ta pierwsza opcja trafiła do papieskiej wersji. Na liście wyposażenia nie znajdziemy wielu dodatków. Nie ma skórzanej tapicerki, zabrakło również poduszek powietrznych. Papież kazał jednak wyposażyć swój samochód w dodatkowe oświetlenie na tylnej kanapie, aby mógł pracować podczas długich podróży.

BMW służyło Janowi Pawłowi II w czasie wizytacji na terenie Włoch. Tych wypraw nie było jednak zbyt dużo, ponieważ przebieg auta to zaledwie 55 tys. km.

Od 2006 roku samochód był własnością Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie. BMW było jednym z pięciu aut Jana Pawła II, które jego następca Benedykt XVI podarował krakowskiemu centrum (Bmw, Toyota, Lancia i Chrysler).

"Nie będziemy go sprzedawać, to będzie najcenniejsza pamiątka motoryzacyjna po Janie Pawle II na Jasnej Górze" - powiedział ojciec Roman Majewski.

Marek Sworowski                                                                           Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

BMW Z4 sDrive35is - prawie jak M - ZOBACZ TUTAJ

BMW 135i - test - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.