Nowe kompaktowe coupe VW

Rok 2010 przyniesie Volkswagenowi najwięcej premier w historii firmy. Numerem 1 na liście nowości jest coupe z hybrydowym napędem - szybkie, a mimo to oszczędne

Podobno, właśnie pokazany w Detroit, New Compact Coupe spala 4,2 l benzyny, przyspiesza do setki w 8,6 sekundy i rozpędza się do 227 km/h. Taki rezultat dało połączenie motoru TSI (150 KM), silnika elektrycznego (27 KM) i 7-biegowej przekładni dwusprzęgłowej DSG. Ten koncepcyjny samochód ma udowodnić, że auta hybrydowe Volkswagena będą nie tylko oszczędne, ale również szybkie. W pierwszej połowie tego roku Volkswagen wprowadzi też pierwszy hybrydowy SUV-a z napędem na wszystkie koła.

Technologia TSI to downsizing w czystej postaci. Od momentu prezentacji pierwszego silnika TSI już ponad 3,5 miliona samochodów posiada te cztero- i sześciocylindrowe jednostki z wysokim momentem obrotowym. Producent zapewnia o wysokiej trwałości silników.

TSI w New Compact Coupe już przy niskich prędkościach obrotowych przekazuje na przednie koła 240 Nm. Moc tego modelu może być jeszcze większa: między TSI a efektywną, 7-biegową skrzynią DSG wbudowano silnik elektryczny, który z jednej strony pozwala na jazdę tylko "na prąd" - bez emisji szkodliwych substancji, z drugiej strony w dużym stopniu wspomaga TSI. Podczas jazdy "na prąd" lub kiedy kierowca zdejmie nogę z gazu TSI jest nie tylko wyłączany, lecz również odłączany sprzęgłem oddzielającym, aby uniknąć strat na skutek hamowania silnikiem. Tak zwane "szybowanie" jest możliwe nawet przy większych prędkościach, również na autostradzie. Dzięki wyeliminowaniu strat wynikających z oporów pracy silnika spalinowego. Przy hamowaniu silnik elektryczny - pracujący w tym przypadku jak prądnica - odzyskuje energię kinetyczną, która jest magazynowana w baterii litowo - jonowej. New Compact Coupe wyposażony jest w system Start-Stop, który zmniejsza spalanie szczególnie w ruchu miejskim i podczas jazdy w korkach.

Szczepan Mroczek

Supersamochód na baterie - ZOBACZ TUTAJ

Nissan 370Z - test i wideo

Samochody: Volkswagen Polo - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA