Sportowa Kia z napędem na tył?

Jeszcze nigdy w historii Kia nie miała tak silnej pozycji na motoryzacyjnym rynku jak obecnie. Naturalną rzeczą wydaje się więc skłonność szefostwa do podejmowania coraz odważniejszych decyzji. Czy jedną z nich może być wprowadzenie do produkcji małego, sportowego modelu z napędem na tylną oś?

O takiej ewentualności wspomniał niedawno, w rozmowie z brytyjskim Autocarem, Peter Schreyer - szef projektantów koreańskiej firmy. Jego zdaniem, wzbogacając gamę modelową o samochód sportowy, Kia mogłaby dodatkowo wzmocnić - i tak już przecież niezłą - pozycję na rynku.

Tak się składa, że firma posiada w swoim portfolio auto, które mogłaby wykorzystać przy budowie kompaktowego sportowca. Mowa o studyjnym modelu Kee Coupe Concept, zaprezentowanym w 2007 roku podczas salonu samochodowego we Frankfurcie. Limonkowe coupe posiadało napęd na przód, ale Schreyer przyznał, że chciałby, aby produkcyjny odpowiednik konceptu zbudowany był na platformie auta z tylnym napędem. Jego zdaniem można by na przykład użyć odpowiednio zmodyfikowanej płyty podłogowej Hyundaia Coupe.

W ten sposób, nowa Kia mogłaby stanowić konkurencje dla takich aut jak Mazda MX-5 czy nadchodzące wielkimi krokami Toyobaru (wspólny projekt coupe spod znaku Subaru i Toyoty ). Schreyer podkreślił jednocześnie, iż sportowa Kia wcale nie musiałaby być ani szczególnie szybka, ani wyjątkowo mocna. Wystarczy by było to dające dużo frajdy, kompaktowe auto w przystępnej cenie.

W ciągu następnych dwóch lat będziemy skupiać się na odświeżeniu linii obecnie oferowanych modeli. Przed końcem 2011 pojawić ma się zupełnie nowe Picanto, a także następca Rio oraz nowy Magentis. To nasze naturalne priorytety, bo to sprzedaż tych aut podbija nasze słupki. Problem z Kee jest taki, że nikt - ani w Europie, ani w Stanach Zjednoczonych - nie jest w stanie ocenić, ile sztuk tego auta uda się sprzedać.

Jakie są zatem szanse, że auto rzeczywiście powstanie? W tej chwili trudno wyrokować. Jednak biorąc pod uwagę przemyślaną strategię koreańskiej firmy oraz niezwykłą trafność decyzji podejmowanych przez szefostwo, jeśli już się pojawi - może być nie lada hitem. Mały, sportowy tylnonapędowiec byłby też zapewne dotkliwym ciosem dla nasyconego segmentu hot hatchów.

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Luksusowa Kia w zbliżeniu - ZOBACZ TUTAJ

Nowa Kia Cerato Koup

Samochody: Kia - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.