Kanarek z piekła rodem

Corky Bell z Bell Engineering postawił przed sobą ambitny cel - zbudować najlepszą replikę legendarnej Cobry. Czy mu się udało? Sprawdźcie sami

AC Cobra 427 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów w historii motoryzacji. Sportowy roadster, będący owocem współpracy brytyjskiej firmy AC Cars oraz Carolla Shelby'ego, potrafił w latach swojej świetności przerwać dominację Ferrari na torach wyścigowych. Obecnie zakup oryginalnego egzemplarza graniczy z cudem, dlatego wielu miłośników modelu decyduje się na replikę - na przykład CB/1, wyprodukowaną przez Bell Engineering z Teksasu.

Oryginał z lat 60. miał pod maską wolnossący, 7-litrowy silnik V8 o mocy 425 KM i maksymalnym momencie obrotowym 651 Nm. Opisywane tu, współczesne wcielenie roadstera może pochwalić się znacznie większym potencjałem. Napędzane jest bowiem podwójnie doładowanym, 650-konnym motorem V8 o pojemności 6,3 l i momencie równym 870 Nm. Cała moc trafia na koła tylnej osi za pośrednictwem pięciostopniowej skrzyni manualnej, pochodzącej z Porsche 911 Turbo (930). Dzięki zastosowaniu aluminiowej ramy nośnej oraz nadwozia wykonanego z włókna węglowego, auto waży niecałe 1200 kg.

Osiągi? Prędkość 60 mil/h (96 km/h) pojawia się na liczniku po zaledwie 2,85 s, dystans 1/4 mili Cobra pokonuje w czasie 10,5 s, a ograniczona elektronicznie prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. Ponieważ auto zachęca do szybkiej jazdy, jego konstruktorzy postanowili nie oszczędzać na układzie hamulcowym. Obie osie "uzbrojono" w tarcze o średnicy 330 mm oraz czterotłoczkowe zaciski.

CB/1 to niewątpliwie wspaniała zabawka dla każdego młodego duchem miłośnika motoryzacji. Na razie nie wiadomo, ile za piekielną replikę kultowego sportowca trzeba będzie zapłacić.

Bartosz Sińczuk                                                                                Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

ZOBACZ TAKŻE:

Shelby GT500 jeszcze bardziej jadowite - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Ford Mustang - ogłoszenia