Głód jest częstą przyczyną zaburzeń koncentracji, co może być poważnym zagrożeniem dla kierowców. Odpowiednie nawyki żywieniowe są dla osób często prowadzących samochód równie ważne co odpoczynek.
Osoby na długotrwałej i rygorystycznej diecie mogą mieć tendencję do nadmiernej irytacji, co nie sprzyja bezpiecznej jeździe - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Niebezpieczne dla kierowców jest też podjadanie w trakcie jazdy. Choć wygląda to niegroźne, rozprasza kierowcę i może być tak samo niebezpieczne jak rozmowa przez telefon. Szczególnie jeśli musimy rozwinąć papierek z cukierka i skupiamy się na tym, by nie pobrudzić tapicerki lub ubrania. Zdarza się, że zamiast patrzeć na drogę sprawdzamy, gdzie upadła czekoladka, opuszczając wzrok na dłużej niż nam się wydaje. A przecież warunki na drodze zmieniają się błyskawicznie i nawet chwilowa nieuwaga może mieć groźne skutki. O odpowiednim posiłku należy pamiętać szczególnie przed dłuższą podróżą. Powinien być lekkostrawny i bogaty w składniki wolno uwalniające energię, czyli produkty o niskim indeksie glikemicznym (sałaty, warzywa, owoce, ryż, produkty zbożowe, makaron al dente). Takie danie najlepiej zjeść ok. 2 godziny przed wyprawą, ponieważ tuż po obfitym obiedzie pobudzony do trawienia żołądek wywołuje senność. Przekąski zabierane do samochodu najlepiej schować w bagażniku i sięgać do nich podczas postoju najlepiej na świeżym powietrzu.
Szczepan Mroczek, Źródło: Szkoła Jazdy Renault
Mandaty do śmietnika - ZOBACZ TUTAJ