Głodne kobiety są niebezpieczne

Aż 84% kobiet prowadzi samochód, odczuwając głód, a 5% jest na długotrwałej diecie. Jednocześnie kobiety przyznają, że głód pogłębia zmęczenie i obniża koncentrację

Głód jest częstą przyczyną zaburzeń koncentracji, co może być poważnym zagrożeniem dla kierowców. Odpowiednie nawyki żywieniowe są dla osób często prowadzących samochód równie ważne co odpoczynek.

Osoby na długotrwałej i rygorystycznej diecie mogą mieć tendencję do nadmiernej irytacji, co nie sprzyja bezpiecznej jeździe - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Niebezpieczne dla kierowców jest też podjadanie w trakcie jazdy. Choć wygląda to niegroźne, rozprasza kierowcę i może być tak samo niebezpieczne jak rozmowa przez telefon. Szczególnie jeśli musimy rozwinąć papierek z cukierka i skupiamy się na tym, by nie pobrudzić tapicerki lub ubrania. Zdarza się, że zamiast patrzeć na drogę sprawdzamy, gdzie upadła czekoladka, opuszczając wzrok na dłużej niż nam się wydaje. A przecież warunki na drodze zmieniają się błyskawicznie i nawet chwilowa nieuwaga może mieć groźne skutki. O odpowiednim posiłku należy pamiętać szczególnie przed dłuższą podróżą. Powinien być lekkostrawny i bogaty w składniki wolno uwalniające energię, czyli produkty o niskim indeksie glikemicznym (sałaty, warzywa, owoce, ryż, produkty zbożowe, makaron al dente). Takie danie najlepiej zjeść ok. 2 godziny przed wyprawą, ponieważ tuż po obfitym obiedzie pobudzony do trawienia żołądek wywołuje senność. Przekąski zabierane do samochodu najlepiej schować w bagażniku i sięgać do nich podczas postoju najlepiej na świeżym powietrzu.

Szczepan Mroczek, Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Mandaty do śmietnika - ZOBACZ TUTAJ

Przydrożne krzyże - usuwać czy zostawić? - ZOBACZ TUTAJ

Samochody - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.