Polacy przodują w imporcie starych aut

W październiku Polacy sprowadzili 68 150 używanych aut, a w sumie od początku roku 592,9 tys. sztuk takich pojazdów - poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów

W tym roku Polacy sprowadzili o jedną trzecią mniej używanych aut niż w zeszłym roku, kiedy trafiło do ponad 1,1 mln starych pojazdów - co stanowiło rekord w dziejach światowej motoryzacji. Ale w tym roku handlarze starymi autami w Polsce mają gorsze warunki do interesów. Rządy połowy państw UE płacą kierowcom premie na zakup nowych aut, jeśli oddadzą na złom pojazdy, które mają więcej niż 9-10 lat. A takie właśnie wyeksploatowane samochody często trafiały do Polski. Na dodatek w zeszłym roku złoty zyskał mocno na wartości wobec euro, co sprzyjało importowi starych aut. W tym roku kursy walut nie były już tak korzystne dla importu.

Kryzys odcisnął się także na zakupach nowych aut przez Polaków, które w tym roku spadły o 18 proc. w stosunku do zeszłego roku - jak szacuje firma Samar. W efekcie na jedno nowe auto, które trafia na polskie drogi, w tym roku przypadały trzy używane pojazdy.

Cały artykuł możecie przeczytać tutaj .

ZOBACZ TAKŻE:

4. Konwencja Polskich Dealerów Samochodowych - ZOBACZ TUTAJ

Sukces General Motors? - ZOBACZ TUTAJ

Samochody - ogłoszenia

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.