Nie jest tak źle. Czy będzie lepiej?

Branża motoryzacyjna w Polsce ma się lepiej niż wszyscy przypuszczamy. Do takich zaskakujących wniosków można było dojść słuchając przedstawiciela rządu na 4. Konwencji Polskich Dealerów Samochodów. Co na to sami zainteresowani?

Podczas pierwszego dnia konwencji organizowanej przez Polską Izbę Motoryzacji głos zabrali między innymi Minister Grażyna Henclewska z Ministerstwa Gospodarki i Andrzej Krzemiński, Prezes Zarządu Europejskiego Funduszu Leasingowego. Ich zdaniem sytuacja w Polsce, mimo globalnego kryzysu, nie jest taka zła. Sprzedaż nie spada jak w innych krajach, firmy zaczynają planować zakupy. I pewnie można by się zgodzić z tą oceną, gdyby nie chłodne dane Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego - Samar.

Według Wojciecha Drzewieckiego, prezes zarządu IBRM Samar, głównym problemem oceny sytuacji rynku jest analizowanie statystyk danych sprzedaży, a nie rejestracji. Kilka lat temu  różnica pomiędzy tymi wartościami wynosiła około 2 proc. Dzisiaj sięga ponad 20 procent. Aż tyle aut jest wywożonych poza granicę kraju. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że dla dilerów oznacza to utratę wpływów pochodzących z ich obsługi. Przypomnijmy, serwis jest głównym źródłem utrzymania stacji dealerskich. Nie sprzedaż.

Aby poprawić wyniki sprzedaży nowych samochodów w Polsce należy forsować skuteczniejszy systemem obsługi klienta flotowego oraz usilnie walczyć o stabilniejszą politykę przepisów dotyczących rejestracji samochodów. Poprawa tych dwóch głównych aspektów powinna spowodować wzrost sprzedaży nowych aut w Polsce. A co za tym idzie odmłodziłaby się średnia wieku naszych samochodów, którą teraz szacuje się na 14 lat - mówi Wojciech Drzewiecki

Warto przypomnieć, że Polska odnotowywała już wysokie wyniki sprzedaży. W 1999 roku sprzedało się około 640 000 nowych aut. Obecnie dane szacunkowe mówią o wyniku 270 000 samochodów na koniec tego roku. Jak widać sporo brakuje nam do wyniku sprzed lat.

O możliwościach naszego rynku wiedzą dilerzy, którzy chętnie się organizują i uczestniczą właśnie w takich spotkaniach. Miejmy nadzieję, że dzisiejsze dyskusje przełożą się na konkretne zmiany.

Już jutro przedstawimy Wam wypowiedzi uczestników 4. Konwencji Polskich Dealerów Samochodów.

Marek Sworowski

Radiowozy świata - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Lexus IS - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.