Najbezpieczniejsze auta w USA

Tytuły najbezpieczniejszych aut amerykańśka organizacja IIHS przyznała w tym roku 27 modelom. Po raz pierwszy jednym z kryteriów był test odporności na dachowanie

Aby model mógł otrzymać prestiżowy tytuł TOP SAFETY PICK , musiał pomyślnie przejść testy na zderzenie czołowe, boczne, od tyłu i na dachowanie. Każde z wyróżnionych aut ma w wyposażeniu seryjnym system stabilizacji toru jazdy.

Test na dachowanie to tegoroczna nowość organizacji IIHS (Insurance Institute for Highway Safety), amerykańskiego odpowiednika EuroNCAP. Jak obliczono, rocznie w wypadkach związanych z dachowaniem ginie w Stanach Zjednoczonych 9 tys. osób. Sposób przeprowadzania crash-testu możecie obejrzeć na wideo .

W rankingu triumfuje Subaru, Ford, Volvo, Volkswagen i Audi oraz nowe maluchy spod znaku Nissana i Kii - modele Cube i Soul. Zawiodła Toyota z markami Lexus i Scion. W zeszłym roku aż 11 modeli koncernu brylowało w zestawieniu. Czterech innych producentów, którzy wcześniej zdobyli tytuł TOP SAFETY PICK , również nie otrzymało w tym roku wyróżnienia. To BMW, Mazda, Mitsubishi i Saab. Ze zwycięskiej listy wypadły także Honda Accord i Ford Fusion. Nie zaliczyły testu na dachowanie.

Klasa wyższa (Large cars) Buick LaCrosse Ford Taurus Lincoln MKS Volvo S80

Buick LaCrosse

Klasa średnia (Midsize cars) Audi A3 Chevrolet Malibu Chrysler Sebring (4d) Dodge Avenger Mercedes klasy C Subaru Legacy /Outback Volkswagen Jetta Volkswagen Passat (sedan) Volvo C30

Mercedes klasy C

Klasa niższa (Small cars) Honda Civic (4d) Kia Soul Nissan Cube Subaru Impreza (poza WRX) Volkswagen Golf (4d)

Kia SoulKia Soul Kia Kia Soul

SUV'y Dodge Journey Subaru Tribeca Volvo XC60 Volvo XC90 Honda Element Jeep Patriot Subaru Forester Volkswagen Tiguan

Volvo XC60

Marcin Sobolewski

Cudowne i niebezpieczne lata 60. - wideo - ZOBACZ TUTAJ

Crash test - walka o życie - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.