Stawki mandatów na razie nie wzrosną

Kierowcy mogą odetchnąć z ulgą. W maju przyszłego roku miały zacząć obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o ruchu drogowym. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował jednak kilka zawartych w niej zapisów, co zablokowało całą nowelę

Oprócz znaczącego wzrostu stawek mandatów przewidywała ona, m.in. stworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, dzięki któremu na podstawie zdjęcia z fotoradaru mandat wystawiany byłby już po kilku godzinach, a nie jak teraz - dniach, a nawet tygodniach. W projekcie zawarto również możliwość czasowego odebrania prawa jazdy w przypadku, gdy kierowca unika płacenia kar.

Trybunał Konstytucyjny miał zastrzeżenia tylko do dwóch zapisów: o nakładaniu na kierowców kar w trybie administracyjnym z rygorem natychmiastowej wykonalności oraz o możliwości utraty samochodów, którymi przekroczono prędkość, nawet jeżeli nie były własnością osoby kierującej. Ponieważ jednak związane są one z całością ustawy, nowelizacja ta nie może wejść w życie.

Więcej na temat planowanych zmian w przepisach oraz najczęściej popełnianych przez kierowców wykroczeniach możecie przeczytać tutaj .

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Zrobiłeś "prawko"? Szukaj opiekuna - ZOBACZ TUTAJ

230 km/h po polskich drogach?

Sprawdź warunki panujące na drodze - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Mazda 626 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.