Hummer w chińskich rękach

Po kilku miesiącach negocjacji GM w końcu sfinalizował transakcję sprzedaży Hummera

Przypomnijmy, że General Motors o sprzedaży marki mówił już ponad rok temu, czyli tak naprawdę przed nadejściem prawdziwego kryzysu. Później było już tylko gorzej. Sprzedaż spadała drastycznie, ze średniej rocznej na poziomie 70 tys. do 8 tys. w roku ubiegłym. Nie pomogło nawet kilkutygodniowe zatrzymanie linii produkcyjnej na początku tego roku.

Przez jakiś czas sporo mówiono na temat kupna Hummera przez indyjski koncern Tata Motors . To jednak okazało się tylko plotką. W czerwcu tego roku GM poinformował nas o tym, że Hummera kupują Chińczycy. Zainteresowani transakcją wstrzymali oddech, gdy media podały, że Hummer dla Chińczyków okazał się zbyt paliwożerny . Sprzeciwić transakcji miał się Pekin i Narodowa Komisja Rozwoju i Reform, będąca jednym z chińskich regulatorów rynku.

Cztery miesiące trwało finalizowanie transakcji. Co prawda amerykański producent nie zdradził ostatecznej kwoty za jaką sprzedano Hummera , wiemy jednak, że 80 proc. udziałów trafiło w ręce Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery Company. Pozostałe 20 proc. należy do prywatnego przedsiębiorcy z Suolang Duoji.

Miejmy nadzieje, że nowy właściciel będzie kontynuował tradycje marki. Nieoficjalne źródła podają, że w umowie sprzedaży amerykanie zagwarantowali sobie na dwa lata niezmienny skład zarządu firmy, gwarancję zatrudnienia dla załogi i utrzymanie linii modelowej. Marek Sworowski

General Motors jednak sprzeda Opla - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Hummer - ogłoszenia

Więcej o: