Tokio 2009 | W oczekiwaniu na LF-A

Okazuje się, że Toyota ma za sobą nie tylko lata pracy nad napędem hybrydowym. W Tokio zobaczymy produkcyjną wersję coupe Lexusa o mocy 500 koni. Czy Ferrari ma się czego bać?

Pierwszy prototyp Lexusa ujrzał światło dzienne w 2005 roku, a kolejne w 2007 i 2008 (roadster). LF-A krążyły jednak po Ringu już jesienią 2004 r. i ścigały się w tym roku w 24-godzinnym wyścigu. Jak Toyota spożytkowała ten czas? Wersja produkcyjna modelu ma wyjechać na drogi w następnym roku, ale Japończycy obiecali pochwalić się nią już w Tokio. Będzie to drugi po IS'ie model z serii F, oznaczających u Lexusa wersje sportowe. Trwają jeszcze spekulacje co do nazwy modelu. W sierpniu miała zmienić się na LF-L, w nawiązaniu do aspiracji w wyścigu Le Mans.

Niedawno koledzy z Carscoopa przyłapali testową wersję LF-A na Nürburgringu. Na legendarnym torze udało się jej osiągnąć czas 7 minut i 24 sekund. Do budowy 2-miejscowego nadwozia użyto włókien węglowych, a w stosunku do wersji zaprezentowanej na 24-godzinnym wyścigu na Nürburgringu wiosną zmieniła się aerodynamika nadwozia. Przypomnijmy, że tamten debiut nie był udany - jeden z Lexusów spłonął na oczach publiczności, o czym możecie przeczytać tutaj .

Co pod maską? Blisko 5-litrowy silnik V10 osiąga generuje 500 koni mocy, trafiającej na tylne koła za pośrednictwem półautomatycznej skrzyni biegów. LF-A będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na osiągi - na początku powstanie jedynie 500 sztuk, a szacowana cena to 250-300 tys. dolarów. Podobno w przygotowaniu jest mocniejsza wersja z 5,5-litrowym motorem o mocy 550 koni. Jak brzmi serce sportowego Lexusa, możecie posłuchać na wideo:

Jeśli wierzyć doniesieniom, 5-litrowa wersja rozpędzi coupe Lexusa do "setki" w 4 s i pozwoli osiągnąć maksymalnie 320 km/h. To dane porównywalne z Mercedesem SLS AMG, Ferrari 458 Italią i Lamborghini Gallardo. Czyżby Toyota po latach przerwy wracała z modelem FT-86 i Lexusem LF-A do segmentu sportowych aut, gdzie kiedyś brylowały Celica, MR2 i Supra?

Marcin Sobolewski

BMW M3 vs. Lexus IS-F

BMW M3 vs Lexus IS-F. Banzai! - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Lexus IS - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.