Tokio 2009 | Nissan Land Glider

Nissan zbudował czterokołowy samochód, który potrafi przechylać się w zakrętach dając kierowcy możliwość ostrego ich pokonywania

Większość dotychczasowych konstrukcji dostosowanych do aktywnego pokonywania zakrętów, które miały być alternatywą dla motocykli miało trzy koła . Niezależnie, czy z przodu były dwa, a z tyłu jedno jak w prototypowym Mercedesie F300 z 1997 roku, czy z przodu jedno a z tyłu dwa jak jest w produkowanym seryjnie Carverze, cel jest ten sam. Pojazd ma się przechylać podobnie jak motocykl , pozwalając na osiągnięcie większych prędkości w zakrętach.

Nissan poszedł nieco dalej i zaproponował konstrukcję czterokołową. Land Glider (z ang.: szybowiec lądowy) pozwala na przechyły nadwozia zależne od prędkości. Osiągnięto to przez zastosowanie wąskiego nadwozia (1,1 m) mieszczącego dwa fotele ustawione jeden za drugim. Koła umieszczono w ruchomych modułach, których sterowaniem zajmuje się komputer. Maksymalne wychylenie wynosi 17 st. Producent zapewnia, że pozwala to na ostre manewry przy niemal każdej prędkości.

O fascynacji lataniem świadczy wolant służący do kierowania pojazdem. Z kolei o odczucia podobne do latania szybowcem dba napęd elektryczny zapewniający cichą eksploatację. Nissan zapewnia, że Land Glider wyznacza kierunki, w których będzie podążać koncepcja miejskiego samochodu przyszłości.

Marcin Lewandowski

Audi liderem rynku 4x4 - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Nissan Tiida - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.