8 mld oszczędności na drogach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaoszczędziła ponad 8 mld zł w czasie rozstrzyganych w tym roku przetargów na nowe inwestycje drogowe

Największe oszczędności przypadły na autostradę A2 Stryków - Konotopa. Kosztorys zakładał wydatki na poziomie 5,7 mld zł, wybrane oferty zamknęły się kwotą 3,2 mld zł.

Najtańsza oferta na budowę południowej obwodnicy Gdańska (Gdańsk - Koszwały) wynosi 1,12 mld zł. Kosztorys GDDKiA zakładał, że inwestycja może kosztować 2,14 mld zł. Oszczędność wyniosła zatem aż 1,1 mld zł.

Podobnych przykładów jest więcej: - dopasowanie budowa trasy od al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie do Marek do parametrów trasy ekspresowe S-8 powstanie za 868,9 mln zł, a nie 1,57 mld zł (oszczędność 700 mln zł), - trasa S-2/S-79 w Warszawie na odcinku Puławska - Marynarska (oszczędność 609 mln zł), - autostrada A1 od Pyrzowic do Piekar Śląskich powstanie za 1,82 mld zł, a nie 2,19 mld zł (oszczędność 370 mln zł), - autostrada A1 od Piekar Śl. do Zabrza Maciejowa będzie kosztować 1,25 mld zł a nie 1,73 mld zł (480 mln zł oszczędności) - budowa obwodnicy Żyrardowa na drodze krajowej nr 50 kosztować będzie 211,8 mln zł, a nie 321 mln zł (oszczędność 109,1 mln zł).

Jak wyjaśnia Tomasz Rudnicki, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad oszczędności w przetargach są efektem kilku czynników.

Dokonaliśmy zmian w Specyfikacjach Istotnych Warunków Zamówienia, co skutkuje łatwiejszym dostępem firm budowlanych do rynku. Zdecydowaliśmy, że warunkiem startu w przetargach nie musi być doświadczenie w dziedzinie wykonawstwa inwestycji drogowych, ale także w zakresie podwykonawstwa. Dodatkowo zliberalizowaliśmy wymaganie finansowe, tak, aby były one na poziomie bezpiecznym dla inwestora. Dzięki temu polski rynek wykonawców poszerzył się z 20 firm do około 200. Duży wpływ na wysokość ofert przetargowych ma zła sytuacja finansowa, która skutkuje obniżką cen materiałów budowlanych o około 20 proc. GDDKiA do tego jest w tej chwili największym inwestorem w Polsce - obecnie prowadzimy 50 postępowań przetargowych, do końca roku ogłosimy kolejne 25 - wyjasnia Tomasz Rudnicki.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że wykonawcy najtańszych ofert nie będą szukać oszczędności obniżając jakość wykonywanych prac. Trzymamy też GDDKiA za słowo, że dotrzymane zostaną wszelkie terminy.

Marcin Lewandowski

Zobacz mapę warunków drogowych - TUTAJ

Mistrzowie sprintu: czyli jakie auto najszybciej przyspiesza - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.