Autostrady na Euro 2012

Do Euro 2012 roku czasu niewiele. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jednak uspokaja: "Zrealizujemy wszystkie inwestycje ujęte w rządowym programie na lata 2008-12". Ile razy słyszeliśmy już takie obiecanki?

Tym razem ma być inaczej. Na potwierdzenie GDDKiA podaje twarde liczby. W ciągu ostatnich dwóch lat podpisała umowy na budowę 1115 km dróg krajowych, w tym na 554 km autostrad oraz 561 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych przebudów dróg. 115 km autostrad powstanie w systemie tradycyjnym (m.in. budowa autostradowej obwodnicy Wrocławia A8, A1 Piekary Śląskie - Maciejów, A1 Maciejów - Sośnica i autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego A2, A2 Stryków - Konotopa), a 348 km w systemie Partnerstwa Publiczno - Prywatnego (m.in. A1 Stryków - Pyrzowice).

Wśród podpisanych umów na budowę dróg ekspresowych znalazły się m.in.: - S8 od węzła Konotopa do węzła Prymasa Tysiąclecia w Warszawie, - S7 Skarżysko-Kamienna - Występa, - S74 Kielce - Cedzyna, - S7 Olsztynek - Nidzica, - S8 przebudowa drogi krajowej 72 Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka, - obwodnica Słupska, - obwodnica Kędzierzyna-Koźla, - obwodnica Stargardu Szczecińskiego, - obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego, - obwodnica Kraśnika, - obwodnica Mszczonowa. - obwodnica Serocka.

W tym roku GDDKiA wyłoniła także wykonawców na najważniejsze odcinki autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic. Wartość tych inwestycji to 13,9 mld zł. Dyrekcja ogłosiła takze przetargi na budowę m.in. autostrady A2 z Łodzi do Warszawy (91 km), autostrady A1 od Torunia do Kowala (64 km), autostrady A1 Kotliska - Stryków (29,9 km), autostrady A4 z Tarnowa do węzła Dębica Pustynia (34,4 km), A4 od węzła Dębica Pustynia do węzła Rzeszów Zachód (33,9 km), A4 z Jarosławia do granicy w Korczowej (46,8 km) oraz A18 Olszyna - Golnice (70 km - przebudowa jezdni południowej). Do końca 2009 roku zostaną ogłoszone wszystkie przetargi na budowę autostrad, planowanych do realizacji na EURO 2012.

To jednak nadal plany na przyszłość. A co na teraz? Jak wyjaśnia GDDKiA w budowie i przebudowie są obecnie 792 km dróg krajowych, w tym 337 km autostrad, 255 km dróg ekspresowych i 115 km obwodnic.

Marcin Sobolewski

Zobacz mapę warunków drogowych - TUTAJ

Mistrzowie sprintu: czyli jakie auto najszybciej przyspiesza - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.