Niebezpieczne auta wg Euro NCAP

Nie ma ich zbyt wielu, ale wciąż można je kupić w salonach. Oto sześć samochodów, które otrzymały dwie gwiazdki lub mniej podczas crash testu przeprowadzonego przez Euro NCAP

Chevrolet Aveo 4D

Mały sedan Chevroleta nie uzyskał nawet dwóch gwiazdek za ochronę dorosłych pasażerów. Bliźniacza konstrukcja sprzedawana u nas pod tą samą nazwą, ale z nadwoziem typu hatchback może pochwalić się trzema gwiazdkami. Aveo 4D wypadł natomiast wyjątkowo dobrze w pozostałych kategoriach zdobywając 4 gwiazdki za ochronę dzieci i trzy za wynik najechania na pieszego.

Lancia Ypsilon

Miejska Lancia oparta konstrukcyjnie jeszcze na starym Punto to już leciwa konstrukcja. I właśnie to przeważa. Zdobyty wynik to zaledwie dwie gwiazdki za ochronę dorosłych pasażerów.

Chrysler Voyager

Po tym rodzinnym autobusie można się spodziewać, że ochroni nasze pociechy. I rzeczywiście te są całkiem bezpieczne (4 gwiazdki), ale ochrona ich rodziców pozostawia wiele do życzenia.

Ford Ranger

Ta stosunkowo młoda konstrukcja uzyskała wyjątkowo marny wynik. Ford mógłby tłumaczyć, że to wina Mazdy (Ranger to Mazda BT-50 w barwach Forda), ale umieszczenie swojego znaczka na masce zobowiązuje

Isuzu D-Max

Podobnie jak w Fordzie mocna i wytrzymała rama nie pomaga. Wynik uzyskany przez Isuzu jest najgorszy wśród prezentowanych samochodów. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby podczas zderzenia na pace była jeszcze tona ładunku.

Navara daje przykład

W 2008 roku najpopularniejszy pickup w Europie przeszedł test zderzeniowy. Wyniki były przerażające, Navara nie zdobyła nawet jednej pełnej gwiazdki! Jedną z przyczyn było wadliwe działanie systemu poduszek czołowych, w wyniku którego poduszka pasażera otwierała się za wcześnie stając się nie tylko bezużyteczna, ale wręcz niebezpieczna. Wizja bycia najniebezpieczniejszym autem przebadanym w Europie (nie licząc modeli chińskich producentów) nie uśmiechała się Nissanowi. Jeszcze w tym samym roku poprawiony model trafił do garaży Euro NCAP i ponownie został rozbity (więcej na ten tema tutaj ). Tym razem wyniki okazały się dużo lepsze (3 gwiazdki). Wadliwe Navary zostały wezwane do serwisów w celu usunięcia problemu. 

Producentowi należą się brawa za błyskawiczną reakcję, ale gdyby nie błąd oprogramowania, pickup Nissana nigdy nie dostałby się na tę listę.

Wyniki testów zderzeniowychWyniki testów zderzeniowych fot. Euro NCAP

Marcin Lewandowski

Euro NCAP: bez taryfy ulgowej - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Chrysler Voyager - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA