Dziś Europejski Dzień Bez Samochodu

Dla wielbicieli motoryzacji życie bez auta jawi się niemal jako koniec świata. Dziś jednak przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Czy daliście odpocząć Waszym kochanym maszynom?

Pomysłodawcy akcji "Europejski Dzień Bez Samochodu" stawiają sobie trzy podstawowe cele: ochrona jakości powietrza i zapobieganie zmianom klimatycznym, zapewnienie społeczeństwu dostępu do bardziej ekologicznych środków transportu i komunikacji miejskiej, oraz zmniejszenie poziomu hałasu w przestrzeni miejskiej. Cele całkiem słuszne.

W Polsce Dzień obchodzony jest od siedmiu lat. Co roku do akcji przyłącza się kilkaset polskich miast. Na tej liście nie mogło oczywiście zabraknąć stolicy. W ramach Warszawskiego Dnia Bez Samochodu, każdy kierowca, który "wylegitymuje się" dowodem rejestracyjnym własnego auta może jeździć dziś za darmo środkami komunikacji miejskiej. Na warszawiaków czekać też będzie kilka specjalnych wypożyczalni rowerowych. Również dziś uruchomiono bus-pas na Trasie Łazienkowskiej - jednej z głównych arterii miasta. To także powinno przekonać mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy do częstszego użycia autobusów.

Inne miasta też nie próżnują. W Olsztynie mieszkańcy będą mogli zwiedzić miasto podczas wycieczki autobusowej z przewodnikiem, i wziąć udział w otwarciu pierwszego dużego parkingu dla rowerów. Katowice zorganizują konkurs na najdłuższy tramwaj z klocków LEGO, a uczniowie szkół zostaną zaproszeni na wykłady i pogadanki na temat ochrony środowiska. Poznań zorganizuje wielką paradę rowerzystów. Każde większe miasto powinno dziś oferować coś ciekawego swoim mieszkańcom, więc jeśli macie ochotę wziąć udział w tej "zielonej" akcji, sprawdźcie na stronach urzędów Waszych miast.

Jan Kopacz

Frankfurt 2009 - diesel, wtyczka, czy hybryda? - ZOBACZ TUTAJ Test Mitsubishi na prąd - wideo - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.